Ο Ολυμπιακός τη νίκη, ο ΠΑΟΚ τις εντυπώσεις (photos)

Ο Ολυμπιακός τα χρειάστηκε για τα καλά κόντρα στον ΠΑΟΚ, νίκησε δύσκολα 78-70, όμως η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν αυτή που κέρδισε τις εντυπώσεις, κοντράροντας ευθέως τους ερυθρόλευκους στο άδειο ΣΕΦ για 34 λεπτά.

Μάλιστα, στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ βρέθηκε να παίρνει προβάδισμα στο σκορ και με 11 πόντους διαφορά, όμως με αντεπίθεση διαρκείας ο Ολυμπιακός κατόρθωσε να πάει στα αποδυτήρια με ένα πόντο διαφορά υπέρ του.

Παρ' όλα αυτά στο ΣΕΦ διεξήχθη ένα πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να κινούνται στο παρκέ χωρίς ουσιαστική διαφορά μέχρι και 6 λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού, όταν ο Ολυμπιακός ξεκίνησε να χτίζει διαφορά, φτάνοντας στο +6 με τρίποντο του Μάντζαρη (64-58).

Κάπου εκεί κρίθηκε -τελικά- και το ματς αφού στα εναπομείναντα λεπτά οι παίκτες του ΠΑΟΚ εμφάνισαν αρκετές αδυναμίες στη διαχείριση του αγώνα και υπέπεσαν σε σημαντικά λάθη, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να φτάσει σε μια επικράτηση που μοιάζει εκ του αποτελέσματος εύκολη, αλλά ήρθε πάρα πολύ δύσκολα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του Ολυμπιακού που είναι πλέον η μοναδική αήττητη ομάδα με ρεκόρ νικών – ηττών 5-0 ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης, ο οποίος είχε 21 πόντους και 11 ριμπάουντ. Για τους ηττημένους που γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στο πρωτάθλημα και είναι στο 4-1 ξεχώρισε ο Κούπερ με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 37-36, 56-55, 78-70.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ, Λο 12 (1), Ντάνστον 13, Σπανούλης 2, Περπέρογλου 11 (1), Λοτζέσκι 5, Μπέγκιτς 3, Πρίντεζης 21 (2), Αγραβάνης 2, Μάντζαρης 9 (2), Κατσίβελης.

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Πέιν 6, Κούπερ 18 (4), Χαραλαμπίδης 12, Τσόχλας, Τσαϊρέλης 10 (1), Δέδας 5, Μαργαρίτης 7 (1), Καλλές, Μπόγρης 12, Κασελάκης.

Δείτε τα αναλυτικά στατιστικά εδώ.

Δείτε τα αποτελέσματα, το πρόγραμμα και τη βαθμολογία της Basket League ΟΠΑΠ εδώ.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα μέσα από το LIVE του Onsports:

{coveritlive}06bfcb5e63{/coveritlive}

Ενοικιάστηκε το κατάστημα στο σημείο δολοφονίας του Άλκη: «Νιώθουμε θλίψη που αποσύρουμε το μνημείο»
Κριστιάνο Ρονάλντο: Ο λόγος που κοιμάται 5 με 6 φορές τη μέρα
EuroLeague: Ανακοίνωση για τις δηλώσεις του Εργκίν Αταμάν περί διαιτησίας
Super League: Ο Γερμανός Σρέντερ ορίστηκε στο ΠΑΟΚ - ΑΕΚ | Οι διαιτητές της αγωνιστικής