ΠΑΟΚ: «Διπλό» στην παράταση

Ντέρμπι από το… παρελθόν θύμισε ο σημερινός (19/10) αγώνας στο «Nick Galis Hall», με τον ΠΑΟΚ να κερδίζει με 79-75 στην παράταση τον Άρη.

Άτυπη ρεβάνς για την ήττα του στο κλειστό της Πυλαίας, στο πλαίσιο του Κυπέλλου Ελλάδας, πήρε το συγκρότημα του Σούλη Μαρκόπουλο. Οι φιλοξενούμενοι, έχοντας σε μεγάλη ημέρα το Γιώργο Μπόγρη που τελείωσε με 21 πόντους, συν οκτώ ριμπάουντ, δύο ασίστ και άλλα τόσα κοψίματα, χρειάστηκαν τη βοήθεια του έξτρα πενταλέπτου για να πάρουν σπουδαίο «διπλό», στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Basket League ΟΠΑΠ. Από 15 πόντους συνεισέφεραν Κούπερ και Χαραλαμπίδης, ενώ από τους ηττημένους ο Μιχάλης Πελεκάνος είχε 19 πόντους, τέσσερα ριμπάουντ και τρεις τάπες και ο Γιάννης Αθηναίου 17 πόντους.

Ο Μιχάλης Πελεκάνος με τρίποντο έφερε τον Άρη σε θέση οδηγού (68-65), αλλά ο Ντι Τζέι Κούπερ τον μιμήθηκε από την περιφέρεια, διαμορφώνοντας το 68-68 με το οποίο έληξε η κανονική διάρκεια του ματς. Στην παράταση οι φιλοξενούμενοι αποδείχθηκαν ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών και με το Μιχάλη Τσαϊρέλη να έχει 4/4 στο φινάλε κατάφεραν να φθάσουν στην κατάκτηση της νίκης. Η αναμέτρηση ήταν συγκλονιστική σε εξέλιξη, με τους παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου να προηγούνται με 16-11 στο 7’ και 38-30 στο ημίχρονο, έχοντας τον έλεγχο. Μεταμορφωμένος εμφανίστηκε ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο μέρος, πέρασε μπροστά με 39-38 στο 22’ και με 61-54 στο 35’, αλλά δεν άντεξε στην αντεπίθεση των γηπεδούχων που άγγιξαν τη νίκη, λύγισαν όμως στο φινάλε.

Δεκάλεπτα: 20-17, 38-30, 51-54, 68-68 (κ.α.), 75-79.
Άρης (Αγγέλου): Μποχωρίδης 9, Πελεκάνος 19 (2), Γκίκας 9 (2), Τσακαλέρης, Ασημακόπουλος 6, Πουλιανίτης, Χαρίσης 6, Λαρεντζάκης, Βεζένκοφ 4, Μούρτος 6, Αθηναίου 17 (3).
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Κούπερ 15 (3), Χαραλαμπίδης 15 (2), Τσόχλας 4, Τσαϊρέλης 13, Δέδας, Μαργαρίτης 3 (1), Καλλές 4, Μπόγρης 21, Κασελάκης 4, Λιάπης, Κόνιαρης.

Με πόνους στο στήθος στο νοσοκομείο ο Τέβες
Αρχίζει καριέρα προπονητή ο Φαν Πέρσι
Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ