ΠΑΟΚ: Ξεπέρασε… τον Άρη

Πίσω του άφησε την ήττα – αποκλεισμό από τον Άρη στο Κύπελλο Ελλάδας ο ΠΑΟΚ, ο οποίος μπήκε με το… δεξί στη νέα Basket League ΟΠΑΠ επικρατώντας του Κολοσσού Ρόδου 88-81 στο PAOK Sports Arena.

Κορυφαίος για τον «Δικέφαλο του Βορρά» ήταν ο Γιώργος Μπόγρης με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Κώστας Χαραλαμπίδης με 26 πόντους και 4 ασίστ. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νώντας Παπαντωνίου με 22 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Στην αρχή το ματς ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ μέχρι τα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου και το 34-37 υπέρ του Κολοσσού. Ακολούθησε επιμέρους σκορ 17-10 των «ασπρόμαυρων», η οποίοι έκλεισαν προηγούμενοι το ημίχρονο με 51-47.

Όπως τελείωσαν το πρώτο ημίχρονο έτσι ξεκίνησαν και το δεύτερο μέρος οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου αν και οι Ροδίτες είχαν κάποια ξεσπάσματα που πλησίασαν στο σκορ, αλλά οι Θεσσαλονικείς έδειξαν χαρακτήρα και έφτασαν στη νίκη, εκμεταλλευόμενοι την ευστοχία τους σε τρίποντα (10/26) και βολές (24/26).

Τα δεκάλεπτα: 27-23, 51-47, 69-61, 88-81.

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Κούπερ 11 (3), Χαραλαμπίδης 26 (2), Τσόχλας 6 (2), Βουτσίτσεβιτς, Τσαϊρέλης 4, Δέδας 6 (2), Μαργαρίτης 10 (1), Καλλές 2, Μπόγρης 14 (11ρ.), Κασελάκης 9, Λιάπης, Κόνιαρης.

Κολοσσός Ρόδου (Βασίλης Φραγκιάς): Παπαντωνίου 22 (1), Ραμ, Ματσάμας, Γεωργαλής 8 (1), Σμιθ 5, Στεφανίδης 2, Σίμπσον 13 (1), , Κουκουλάς, Τσάμης 11 (1). Προύιτ 7 (1), Όσμπι 13, Δανάς.