Άρης: Συνέχεια… στον ΠΑΟΚ

Την πολύ καλή εμφάνιση που έκανε στο Κύπελλο Ελλάδας κόντρα στον ΠΑΟΚ συνέχισε ο Άρης, ο οποίος ξεκίνησε νικηφόρα στο νέο πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ περνώντας από τη Δράμα με 66-58 επί του ΚΑΟΔ.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «κίτρινους» που είχαν μεγάλη συμπαράσταση από τους φιλάθλους τους ήταν ο Λευτέρης Μποχωρίδης, ο οποίος είχε 9 πόντους και 7 ριμπάουντ. Άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Μιχάλης Πελεκάνος, ο οποίος είχε 15 πόντους και 3 κλεψίματα. Για τους ηττημένους που πλήρωσαν το κακό τους ποσοστό στα τρίποντα (1/10) ξεχώρισε ο Μπάβτσιτς με 7 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυναμικά στο ματς και αν και οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ, κατάφεραν να προηγηθούν με +5 στο ημίχρονο (33-28). Ωστόσο, φαίνεται ότι οι οδηγίες του Βαγγέλη Αγγέλου έπιασαν… τόπο στην ανάπαυλα, αφού οι παίκτες του ξεκίνησαν με σερί 8-0 (33-36) στο τρίτο δεκάλεπτο που ουσιαστικά αυτή ήταν η απαρχή στο να κυριαρχήσουν στο ματς.

Οι Δραμινοί προηγήθηκαν ξανά 45-44 προς το τέλος της τρίτης περιόδου, αλλά ο Άρης πήρε και πάλι τα ηνία με σερί 4-0 (45-48), με το οποίο ολοκληρώθηκε και το δεκάλεπτο. Στην τέταρτη περίοδο, οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να προκαλέσουν προβλήματα στον αντίπαλό τους μόνο στην αρχή, αφού στη συνέχεια οι Θεσσαλονικείς επέβαλαν το ρυθμό τους και έφτασαν στην επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 33-28, 45-48, 58-66.

ΚΑΟΔ (Νέναντ Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης 3, Τσόβιτς 6, Τζόουνς 2, Πολκ 8, Βον 8, Μάρκοβιτς 5, Σπυριδωνίδης 4, Μπάβτσιτς 7, Ζάρας 2, Μπένας, Χρυσικόπουλος 13 (1), Κολόβης.

Άρης (Βαγγέλης Αγγέλου): Μποχωρίδης 9 (1), Πελεκάνος 15 (3), Γκίκας 11 (3), Τσακαρέλης 10, Ασημακόπουλος 2, Πουλιάντης, Χαρίσης 5, Λαρεντζάκης, Βεζένκοφ 7 (1), Σαρικόπουλος, Μούρτος 7 (1), Αθηναίου.

Ρέντη: Στη φυλακή 3 από τους 10 κατηγορούμενους που απολογήθηκαν
Η ΔΕΑΒ κάλεσε σε ακρόαση τον ΠΑΟΚ
Παναθηναϊκός AKTOR: Στήριξη Ερντογάν σε Αταμάν για τις απειλές από Μακάμπι Τελ Αβίβ (video)
Super League: Δύο αγωνιστικές απαγόρευση στον Αλέξη Κούγια