Σπουδαίο «διπλό» ο Κολοσσός

Μεγάλη νίκη στη Νέα Σμύρνη, που του δίνει ελπίδες για τη συμμετοχή του στα πλέι οφ, σημείωσε ο Κολοσσός Ρόδου επί του Πανιωνίου.

Συγκεκριμένα, το συγκρότημα του Γιάννη Σφαιρόπουλου επικράτησε με 83-74 του Πανιωνίου, για την 21η αγωνιστική, στηριζόμενο στην τετράδα των Καλάθη, Τζόρνταν, Παππά και Γκόλεματς. Οι «κυανέρυθροι» ξέμειναν από λύσεις στο σκοράρισμα, αφού με εξαίρεση τους Κοβίλ και Μπάρλο οι υπόλοιποι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, αποδείχθηκαν κατώτεροι των περιστάσεων.

Ύστερα από ένα ισορροπημένο πρώτο πεντάλεπτο (10-10), ο Πανιώνιος άρχισε να παίρνει τον έλεγχο του αγώνα με ηγέτη τον Νίκο Μπάρλο. Ο Πατρινός πάουερ φόργουορντ ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο με 12 πόντους και ήταν ο βασικός λόγος που οι «κυανέρυθροι» προηγήθηκαν στο 10’ με 26-21. Πολύ καλή απόδοση σε αυτό το διάστημα είχε και ο Ραϊβόν Κοβίλ, ο οποίος κέρδισε πολλές μάχες στις δύο ρακέτες. Οι Ροδίτες ανέβασαν στροφές στη συνέχεια, αφού δίπλα στον Στιβ Πάνος, που κρατούσε σχεδόν μόνος του επιθετικά την ομάδα στην πρώτη περίοδο, ήρθαν να προστεθούν οι Τζόρνταν, Τσάμης, Γκόλεματς και Παππάς. Ο Κολοσσός κυριάρχησε μέχρι το 15’, οπότε έτρεξε σερί 14-1 και προηγήθηκε με 35-25, ενώ στο 17’ ξέφυγε με 11 (29-38). Σε εκείνο το σημείο, όμως, ήταν η σειρά των γηπεδούχων  να τρέξουν το δικό τους σερί (8-0) και με πρωταγωνιστές τους Μπάρλο και Κοβίλ να μειώσουν σε 38-37, για να οδηγηθούμε στο 37-40 του πρώτου ημιχρόνου.

Το συγκρότημα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν ανώτερο στην τρίτη περίοδο και με την τριάδα των Παππά, Γκόλεματς και Τζόρνταν να δίνει λύσεις στο σκοράρισμα κατάφερε να ξεφύγει και πάλι στο σκορ (51-59 στο 29’), παρά τις προσπάθειες του Μάριου Μπατή, για να οδηγηθούμε στο 51-60 του 30ού λεπτού. Σημαντική για τους φιλοξενούμενους σε αυτό το διάστημα ήταν η συνεισφορά του Πατ Καλάθη. Αν και ο Κοβίλ συνέχισε να παλεύει, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να φανούν ανταγωνιστικοί ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο και έτσι μοιραία οδηγήθηκαν στην ήττα με 83-74.

Διαιτητές: Σπυρίδωνος, Μητσόπουλος, Πουρσανίδης Γ.
Δεκάλεπτα: 26-21, 37-40, 51-60, 74-83.
Πανιώνιος (Μπαρτζώκας): Αντερσον 13 (1), Αθανασούλας 4, Αλεξιτς 2, Γιαννόπουλος 8 (1), Τσιάρας 1, Μπατής 9 (1), Γιάνκοβιτς 2, Καββαδάς, Ιωάννου 2, Κόβιλ 20, Μπάρλος 17 (1).
Κολοσσός Ρόδου (Σφαιρόπουλος): Καλάθης 13 (1), Καυκής 7, Τζόρνταν 12, Πάνος 8, Μανωλόπουλος, Ασημακόπουλος 7, Τσάμης 4, Παππάς 15 (1), Γκόλεματς 17 (2), Γεωργαλής.

Μαρία Αριστοτέλους: Βγαίνει νικήτρια στην τεράστια μάχη της
O θρυλικός Ρομάριο γυρίζει στα γήπεδα στα 58 του χρόνια!