Νίκη παραμονής ο Ίκαρος

Μία σπουδαία νίκη πήρε ο Ίκαρος Καλλιθέας απέναντι στο Περιστέρι με 74-68, ξεφεύγοντας από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις όσον αφορά στο κομμάτι του θεάματος. Οι άμυνες ήταν αυτές που κυριάρχησαν στο πρώτο δεκάλεπτο καθώς και οι δύο ομάδες σημείωσαν συνολικά 25 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που είχαν το προβάδισμα με 13-12, καθώς ο Ζόραν Βρκιτς ξεκίνησε δυναμικά τον αγώνα. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη. Το περιστέρι έμεινε πίσω, ο Ίκαρος κατάφερε να βρει λύσεις στο επιθετικό κομμάτι και οι γηπεδούχοι πήραν το πάνω χέρι. Η άμυνα ου Περιστερίου διαλύθηκε με αποτέλεσμα το πρώτο μισό του αγώνα να τελειώσει με 41-30 υπέρ της ομάδας του Άρη Λυκογιάννη.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη δεν είχαν τις δυνάμεις να επιστρέψουν και πάλι στο παιχνίδι. Οι τρεις Αμερικανοί του Ίκαρου (ΜακΑλάρνι, Τόμπσον και Χάρις), μαζί με τον Γιάννη Καλαμπόκη κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς το καλάθι αρκετές φορές και η ομάδα της Καλλιθέας προηγήθηκε στο τέλος της 3ης περιόδου με 58-45. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν στο τελευταίο δεκάλεπτο να κάνουν την ανατροπή, ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν το επέτρεψαν και κατάφεραν να κατακτήσουν τη νίκη με 74-68 και μία σημαντική… ανάσα

Δεκάλεπτα: 12-13, 41-30, 58-45, 74-68.
Ίκαρος (Λυκογιάννης): Χάρις 13 (1), Αγαδάκος 2, Φαλέκας 7 (2), Καράμπουλας 4, Πολυτάρχου 8 (2), Τόμπσον 14, Καλαμπόκης 12 (1), Τζιγκάνοβιτς, ΜακΑλάρνι 12 (2), Κερασοβίτης, Πετροδημόπουλος 2.
Περιστέρι (Πεδουλάκης): Μάντζαρης Β. 12 (1), Γούντγουορντ 2, Ψαρόπουλος, Παπανικολάου 5 (1), Μαρούγκας, Μάντζαρης Α. 3 (1), Σκοτ 11 (3), Πέτρουλας 2, Βρκιτς 17, Λούμπι 14, Μαρίνος, Μότσνικ 2.