Αποτυχημένη η πρόβα…

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε στο ΣΕΦ κόντρα στον Ηλυσιακό αλλά πήρε τη νίκη στο τέλος με σκορ 73-70.

Πραγματοποιώντας μια από τις χειρότερες φετινές του εμφανίσεις ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στον μαχητικό Ηλυσιακό. Η κακή αμυντική λειτουργία των  «ερυθρολεύκων» σε συνδυασμό με τις κακές επιλογές επιθετικά έδωσαν το δικαίωμα στους παίκτες του Ηλυσιακού να προηγηθούν ακόμα και με εννέα πόντους  (19-28). Κορυφαίος για τους φιλοξενούμενους ο Νίκος Χατζής που πέτυχε 11 πόντους στο πρώτο ημίχρονο έχοντας το απόλυτο από τη γραμμή των ελευθέρων βολών.

Στο τέλος της δεύτερης περιόδου η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς βελτιώθηκε κάπως αμυντικά και έτρεξε στον αιφνιδιασμό με αποτέλεσμα να ανακτήσει το προβάδισμα λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου(38-33).
Ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ δυνατά μετά το ημίχρονό και έδειξε διάθεση να «καθαρίσει» το παιχνίδι ξεφεύγοντας στο σκορ ακόμα και με έντεκα πόντους (53-42). Ο Ηλυσιακός όμως κατάφερε πιέζοντας στην άμυνα να πλησιάσει ξανά  πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου που έληξε στο 58-50 με τρίποντο του Έτσεγκ.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο  ο Ολυμπιακός συνέχισε να είναι μακριά από τον καλό του εαυτό και η απειρία των παικτών του Ηλυσιακού που έκαναν παιδαριώδη λάθη στα κρίσιμα σημεία του αγώνα ίσως να τους κόστισε τελικά την νίκη. Κρίσιμη ήταν και η απόφαση των διαιτητών 15 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα να μη σφυρίξουν  φάουλ στο μαρκάρισμα του Πελεκάνου στον Χατζή με το σκορ στο 70-67.Τελικά ο Ολυμπιακός πήρε την νίκη με 73-70 και συνεχίζει έτσι το αήττητο σερί του στο πρωτάθλημα, προβληματίζοντας όμως με την εμφάνιση του ενόψει Σιένα...

Δεκάλεπτα: 17-22, 38-33, 58-50,73-70

Ολυμπιακός (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 8, Νεστέροβιτς 10, Γκόρντον 6, Σπανούλης 10 (1), Μπουρούσης 17 (1), Πελεκάνος 8, Μαυροκεφαλίδης , Χαλπερίν 3(1), Νίλσεν 6, Παπανικολάου2, Έρτσεγκ 3(1)

Ηλυσιακός (Κώστας Φλεβαράκης): Καρύδας 2, Ουέμπ, Χατζής 16 (1), Παπαντωνίου 14 (2), Κουκουλας, Τόντιτς 2, Κασελάκης 6, Μπάξτερ 19(2), Γαλιώτος 2, Ντόουσον 9,Καπινιάρης, Κανονίδης

Το Onsports σας μετέφέρε την εξέλιξη του αγώνα ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον Ηλυσιακό στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής.

Ολυμπιακός-Ηλυσιακός (73-70 τελικό)

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για τα θύματα του σεισμού της Ιαπωνίας.

2': 4-0

O Γιάννης Μπουρούσης έχει πάρει όλες τις επιθετικές προσπάθειες των ερυθρολεύκων στον πρώτο επίσημο αγώνα μετά την επιστροφή του στο ρόστερ.

4': 6-0

Μέσα σε ένα λεπτό ο Ηλυσιακός ισοφαρίζει τον αγώνα με δυο συνεχόμενα τρίποντα και αναγκάζει τον Ίβκοβιτς να πάρει το πρώτο τάιμ άουτ.

6': 6-6

8': 9-12

10':17-22

Τέλος Α΄ δεκαλέπτου: 17-22

Δυο μικροί φίλοι του Ολυμπιακού διαγωνίστηκαν στις ελεύθερες βολές στη διακοπή και κέρδισαν δώρα από την ΚΑΕ Ολυμπιακός

12': 19-24

14': 21-26

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να ολοκληρώσει κάποιες επιθετικές προσπάθειες και πλησίασε στο σκορ. Τάιμ άουτ για τον Ηλυσιακό.΄

16': 27-28

18': 35-31

To καλάθι του Ράσο Νεστέροβιτς στον αιφνιδιασμό εκνεύρισε τον Κώστα Φλεβαράκη που κάλεσε αμέσως τάιμ άουτ.

20': 38-33

Τέλος ημιχρόνου: 38-33

Δυο μικροί φίλοι του Ολυμπιακού διαγωνίστηκαν στα lay up κατά τη διάρκεια του ημιχρόνου και κέρδισαν δώρα.

22': 40-34

O Ηλυσιακός δυσκολεύεται επιθετικά αφού ο Ολυμπιακός έχει βελτιώσει σημαντικά την αμυντική του λειτουργια.

24': 45-36

Το τρίποντο του Βασίλη Σπανούλη ενθουσιάζει τον κόσμο

Αποβάλλεται  Βαγγέλης Αγγέλου από τον πάγκο του Ολυμπιακού εξαιτίας λογομαχίας με άτομα από τον πάγκο της αντίπαλης ομάδας.

26': 53-40

28': 55-45

30': 58-50

Τέλος Γ΄ δεκαλέπτου: 58-50

32': 58-54

34': 61-56

36': 65-58

38': 67-62