Άρης: Καρδιοχτύπησε, αλλά κέρδισε

Με τον Ασημακόπουλο να πετυχαίνει κρίσιμους πόντους στο φινάλε ο Άρης επιβλήθηκε με 80-79 της ψυχωμένης Καβάλας.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυναμικά και προηγήθηκαν με 8-0 στο 3’, αλλά οι Θεσσαλονικείς αντέδρασαν και μείωσαν σε 15-11 στο 8’ και 18-15 στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου. Ωστόσο, οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή κατάφεραν να διατηρήσουν τον έλεγχο μέχρι το 13’ (23-26), πριν οι Θεσσαλονικείς αντεπιτεθούν και περάσουν για πρώτη φορά μπροστά με 32-30 στο 17’, με τον Ασημακόπουλο. Πόντο πόντο κινήθηκαν οι δύο αντίπαλοι μέχρι το ημίχρονο, που βρήκε την Καβάλα με οριακό προβάδισμα ενός πόντου (40-41). Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και στην επανάληψη και ξέφυγαν με 50-40 στο 24’,καθοδηγούμενοι από τον Άρμπερτ, ωστόσο και πάλι οι γηπεδούχοι μείωσαν (53-54 στο 28’) κι εν συνεχεία πέρασαν και μπροστά, με 56-64, στο φινάλε του δεκαλέπτου. Η μάχη συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο, με τους Θεσσαλονικείς να αποδεικνύονται πιο ψύχραιμοι και να κερδίζουν στις λεπτομέρειες, ρίχνοντας την αντίπαλό τους στην Α2.

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Σταματόπουλος, Παφίλης.
Δεκάλεπτα: 15-18, 40-41, 56-54, 80-79.
Άρης (Αγγέλου): Πάσαλιτς 8 (2), Πελεκάνος 12 (1), Βεζένκοφ 10, Τσιάρας 4, Ασημακόπουλος 16 (2), Καραποστόλου 7 (1), Χαρίσης 2, Σαρικόπουλος 4, Μούρτος, Βεργίνης 14 (2), Δήμας 3 (1), Μποχωρίδης.
Καβάλα (Αλεξανδρής): Άρμπετ 17 (3), Στυλιανού, Μιλόσεβιτς 9 (10 ας), Δεμερτζής 8, Μίτροβιτς 3 (1), Ταϊρού 2, Κρστέφσκι 8 (2), Κόλεμαν 21, Ατσάρα 5 (1), Μανωλόπουλος 2, Καλαμπάκας 4.

Formula 1: Σκέψεις για αλλαγή στη βαθμολόγηση