Ολυμπιακός: Ξεμούδιασμα ενόψει Εφές!

Ο Ολυμπιακός δεν συνάντησε καμία αντίσταση από τον Πανελευσινιακό, επικράτησε 85-60 στο «άδειο» ΣΕΦ και πλέον στρέφει την προσοχή του στον πέμπτο αγώνα των προημιτελικών της Ευρωλίγκας με την Εφές που θα διεξαχθεί την Παρασκευή (26/4) στον Πειραιά.

Κορυφαίος για τους νικητές που με αυτή τη νίκη εξασφάλισαν την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο της Basket League ΟΠΑΠ και το απόλυτο πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ, ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και δύο κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους που συνεχίζουν τη μάχη τους με Ηλυσιακό και Περιστέρι για την παραμονή στην κατηγορία, ξεχώρισε ο Νίκος Λιακόπουλος με 20 πόντους και 4 ασίστ

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας ξεκούρασε κάποιους βασικούς του παίκτες, όπως τον Έισι Λο και τον Κάιλ Χάινς και έδωσε χρόνο συμμετοχής σε αυτούς που μέχρι τώρα δεν έπαιζαν πολύ και εκείνοι άρπαξαν την ευκαιρία. Ντορόν Πέρκινς (7 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα) και Γκιόρντι Σερμαντίνι (10 πόντοι, 3 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα) έδειξαν ότι μπορούν να βοηθήσουν ενόψει Εφές, ενώ ο Βασίλης Σπανούλης επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις έχοντας 10 πόντους και 8 ασίστ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε… φουριόζος στο ματς και με πρωταγωνιστή τον Πρίντεζη προηγήθηκε με +8 δύο φορές (8-0 και 10-2). Ωστόσο, ο Πανελευσινιακός κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι και μείωσε στον πόντο (17-16) με τρίποντο του Ν. Παπανικολάου περίπου δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου κάνοντας επιμέρους σκορ 2-8 από το 15-8, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με 21-18 υπέρ των γηπεδούχων.

Ο Περπέρογλου ανέλαβε δράση στη δεύτερη περίοδο και με δύο δικά του καλάθια και ένα του Πέρκινς ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 27-18 με σερί 6-0. Οι παίκτες του Γιώργου Σκαραφίγκα έμειναν κοντά στο σκορ μέχρι το 32-25, το οποίο διαμορφώθηκε με τρίποντο του Λιακόπουλου. Ακολούθησε σερί 12-0 με μπροστάρη τον Σερμαντίνι για τους «ερυθρόλευκους» για το υπέρ τους 44-25 (+19), με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 46-30 με λέι απ του Παπανικολόπουλου, ο οποίος με αυτό το καλάθι έφτασε τους 2.800 πόντους στην καριέρα του στο πρωτάθλημα ΕΣΑΚΕ.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαδικαστικής σημασίας. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα της Ελευσίνας ήταν να μειώσει στον ένα πόντο (50-39) με κάρφωμα του Εζιούκβου με επιμέρους σκορ 4-9 στην αρχή του δευτέρου μέρους. Η διαφορά έφτασε και το +23 (64-41) για τον Ολυμπιακό με δίποντο του Πρίντεζη με επιμέρους σκορ 14-2, με την τρίτη περίοδο να κλείνει με 65-46 υπέρ των Πειραιωτών. Οι πρωταθλητές Ελλάδας και Ευρώπης έπαιξαν συντηρητικά στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο και χωρίς να φορτσάρουν έφτασαν στην άνετη επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 46-30, 65-46, 85-60.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 6, Λο, Άντιτς 3, Σπανούλης 10 (2 τρ., 8 ασ.), Περπέρογλου 15 (1), Σερμαντίνι 10 (3 κλεψ.), Σλούκας, Πάουελ 15 (7 ριμπ.), Πέρκινς 7, Πρίντεζης 17 (1), Παπανικολάου 2, Κατσίβελης.

Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Νίκου, Παπανικολόπουλος 2 (7 ασ.), Ν. Παπανικολάου 5 (1), Δημάκος 2, Γκίμπσον 10 (7 ριμπ.), Μαγκουνής 9 (1), Λιακόπουλος 20 (4), Δεληγιάννης 2, Ουίλσον, Μαντζιώρης, Αβραμίδης, Εζιούκβου 10.