Ολυμπιακός: Περίπατος στο φινάλε, 94-76 στην Καβάλα

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε εύκολα της αξιόμαχης Καβάλας 94-76 στο κλειστό της «Καλαμίτσας», έχοντας «σούπερ» Πρίντεζη και Παπανικολάου, 47% στα τρίποντα και τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Τραυματίστηκε ο Χάινς, αλλά αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο.

Τη 18η νίκη του στην Basket League ΟΠΑΠ σημείωσε ο Ολυμπιακός που πέρασε με 94-76 από την έδρα της Καβάλας, η οποία προέβαλε για κάτι παραπάνω από 20 λεπτά αντίσταση στους «ερυθρόλευκους».

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης με 21 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Κώστα Παπανικολάου, ο οποίος είχε 17 πόντους και 9 ριμπάουντ. Για τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Ατσάρα με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα και Στεφανίδης με 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Η ομάδα του Άγγελου Κορωνιού προσπάθησε να φανεί ανταγωνιστική και το κατάφερε για περίπου τριάντα λεπτά αγώνα, ωστόσο με την έναρξη της τέταρτης περιόδου ο Ολυμπιακός πάτησε… γκάζι κι εξαφανίστηκε ανεβάζοντας τη διαφορά ακόμα και στο +20 λίγο πριν από τη λήξη. Η ομάδα του Μπαρτζώκα είχε εξαιρετικά ποσοστά έξω από τη γραμμή του τριπόντου, με τους Πρίντεζη και Παπανικολάου να είναι οι κορυφαίοι και τον Γκετσεβίτσιους να είναι «ζεστός» στο φινάλε.

Σταθερά στο παιχνίδι των «ερυθρόλευκων», ο Βασίλης Σπανούλης ο οποίος έπαιξε 23’37’’ καταφέρνοντας να σημειώσει 11 πόντους με 2/5 τρίποντα, μοιράζοντας και επτά ασίστ στους συμπαίκτες του. Την ίδια ώρα οι «αργοναύτες» προσπάθησαν να μείνουν μέσα στο παιχνίδι για όσο το δυνατό περισσότερο μπορούσαν. Το κατάφεραν χάρη στις προσπάθειες των Ατσάρα και Στεφανίδη, οι οποίοι ήταν και οι κορυφαίοι για την ομάδα του Κορωνιού μαζί με τον Ταϊρού.

Η Καβάλα ξεκίνησε δυναμικά το ματς και προηγήθηκε 6-5 με δύο συνεχόμενα τρίποντα των Μίτροβιτς και Άρμπετ. Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Κατσίβελης, ο οποίος με εννιά πόντους οδήγησε τον Ολυμπιακό στο υπέρ του 12-19 με επιμέρους σκορ 6-14. Εκεί που φαινόταν ότι οι Πειραιώτες θα άρχιζαν να «χτίζουν» και διαφορά οι γηπεδούχοι έμεναν κοντά στο σκορ και μείωσαν και στους τρεις πόντους (22-25) με τον Μίτροβιτς. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, έκαναν επιμέρους σκορ 3-8 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 25-33 με δίποντο του Παπανικολάου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν με σερί 7-0 και πήραν προβάδισμα 15 πόντων (25-40 και 27-42), αλλά οι «Αργοναύτες» αντέδρασαν. Αρχικά μείωσαν στους 8 (34-42) και στη συνέχεια με σερί 10-0 μετέτρεψαν το 36-48 σε 46-48 για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με 48-52 υπέρ της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Οι παίκτες του Άγγελου Κορωνιού μπήκαν αποφασισμένοι στο δεύτερο μέρος και με δίποντο του Στεφανίδη και τρίποντο του Άρμπετ πέρασαν ξανά μπροστά στο σκορ μετά από πολύ ώρα με 53-52! Ωστόσο, η αντεπίθεση της Καβάλας αφύπνισε τον Ολυμπιακό που με επιμέρους σκορ 5-20 ανέβασε την υπέρ του διαφορά στους 14 πόντους (58-72) με πρωταγωνιστές τους Πρίντεζη και Παπανικολάου, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 65-74 με 1/2 βολές του Πάουελ.

Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός ανέβασε ακόμη περισσότερο στροφές και προηγήθηκε με +18 (65-83) με σερί 9-0, με τα υπόλοιπα λεπτά να είναι τυπικής διαδικασίας για να έρθει το τελικό 96-74. Η μεγαλύτερη διαφορά που πήρε ο Ολυμπιακός ήταν το +20 (69-89 και 74-94).

Τα δεκάλεπτα: 25-33, 48-52, 65-74, 76-94.

Καβάλα (Κορωνιός): Πάνος, Αράπης, Αρμπετ 13 (3), Μανωλόπουλος 11 (2), Στεφανίδης 8, Πιεβάλιτσα, Βελισσαρίου 2, Μίτροβιτς 14 (2), Ταϊρού 12 (1), Ατσάρα 16.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 2, Άντιτς 8 (1), Σπανούλης 11 (2) (7 ασίστ), Περπέρογλου 4, Σλούκας 2, Μαυροειδής 2, Πάουελ 6 (8ριμπ.), Γκετσεβίτσιους 12 (4), Πρίντεζης 21 (3), Παπανικολάου 17 (3), Κατσίβελης 9 (2).

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης μέσα από το LIVE του Onsports:

{coveritlive}f03353ceef{/coveritlive}

Σούπερ προσφορές* από το Pamestoixima.gr για τους αγώνες των ελληνικών ομάδων στη Euroleague
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παρτιζάν-Ολυμπιακός και τις υπόλοιπες «μάχες» της EuroLeague
Παναθηναϊκός AKTOR, Αταμάν: «Να υπερασπιστούμε τη δεύτερη θέση με ομαδικότητα και επιθετική άμυνα»