Πέρασε από τη Δράμα με δυσκολίες ο Ολυμπιακός

Οι «ερυθρόλευκοι» τα βρήκαν… μπαστούνια απέναντι στον ΚΑΟΔ στην Δράμα, ωστόσο, κατάφεραν να πάρουν την 16η τους νίκη με 91-81 - Εξαιρετικός ο Πάλμερ για τους γηπεδούχους

Το «συγκρότημα» του Γιώργου Μπαρτζώκα έδειξε σημάδια κούρασης, μετά την «μάχη» απέναντι στην Χίμκι για την Ευρωλίγκα, ωστόσο, πήρε το ροζ φύλλο αγώνα, καθώς παρουσιάστηκε πιο ψύχραιμος στα κρίσιμα σημεία και δεν επέτρεψε στον ΚΑΟΔ να πλησιάσει, εκτός από τα μέσα του γ’ δεκαλέπτου (56-55).

Από την άλλη, οι Δραμινοί απέδειξαν για μία ακόμα φορά πως διαθέτουν ισχυρή έδρα, είχαν σε εξαιρετική μέρα τον Πάλμερ που… σταμάτησε στους 29 πόντους, όμως είχε βοήθεια μόνο από τον Μπάβτσιτς, ο οποίος πρόσθεσε 20 πόντους και 10 ο Κακαρούδης, με τους τρεις παίκτες να είναι οι μοναδικοί που ολοκλήρωσαν τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων.

Η ομάδα της Δράμας μπήκε δυνατά στον αγώνα και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο 5’ με 17-12, όμως κάπου εκεί ξεκίνησε το επιθετικό ντεμπαράζ του Ολυμπιακού, που έκλεισε το πρώτο μέρος προηγούμενος 26-19, κάνοντας σερί 14-2.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ, προκαλώντας προβλήματα στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι για μία ακόμα φορά ανέβασαν… στροφές στο τέλος και ολοκλήρωσαν το πρώτο μέρος προηγούμενοι 50-42.

Ωστόσο, οι Δραμινοί δεν τα… παράτησαν και προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή στο γ’ δεκάλεπτο, όταν πίεσαν σημαντικά στην επίθεση μείωσαν στον πόντο (55-56) στα μέσα της περιόδου, όμως και πάλι ο Ολυμπιακός ξέφυγε στο τέλος (68-60).

Στην τελευταία περίοδο του αγώνα, οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυνατά, έφτασαν την διαφορά στους δέκα πόντους και κατάφεραν να ελέγξουν πλήρως τον ρυθμό, φτάνοντας τελικά στη νίκη με 91-81 και στρέφουν την προσοχή τους στον αγώνα που ακολουθεί με την Κάχα Λαμποράλ την Παρασκευή (22/2) στο ΣΕΦ.