Με… ζόρια ο Ολυμπιακός, 88-69 τον Απόλλωνα

Ο Ολυμπιακός συνέχισε το αήττητο σερί του στην Α1 Ανδρών, επικρατώντας 88-69 του Απόλλωνα στην Πάτρα, αν και τα βρήκε… σκούρα μέχρι τα τελευταία λεπτά από το «συγκρότημα» της Αχαΐας.

Οι «ερυθρόλευκοι» λίγες μέρες μετά την… περιπέτεια με την Σιένα, έδειξαν πως άφησαν πίσω τους την Ευρώπη και έκαναν το 13Χ13 στο πρωτάθλημα, αν και δυσκολεύτηκαν πάρα πολύ κόντρα στο «συγκρότημα» της Πάτρας. Οι Αχαιοί προσπάθησαν να «χτυπήσουν» την αναμέτρηση, αλλά έμειναν από δυνάμεις στο τελευταίο δεκάλεπτο ή αν θέλετε, ο Ολυμπιακός ανέβασε… στροφές στα τελευταία λεπτά.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα μπήκαν με διάθεση να… τρέξουν τον αγώνα και με ένα γρήγορο 8-0 πήραν τα ηνία της αναμέτρησης, τα οποία διατήρησαν μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου, φτάνοντας στο 22-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Αχαιοί αντέδρασαν και κατάφεραν να προκαλέσουν πολλά προβλήματα στους φιλοξενούμενους, και με σερί 10 πόντων, πέρασαν μπροστά 32-31 στα μέσα της περιόδου, ωστόσο, οι Πρωταθλητές Ελλάδας κατάφεραν να πάνε με το +4 στο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Απόλλων πίεσε για την ανατροπή, ωστόσο, στα κρίσιμα λεπτά, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν εύστοχοι και με δυνατή άμυνα έφτασαν στο +11 στο τέλος της περιόδου, έχοντας τον πρώτο λόγο στο τέλος.

Εκεί, η αχαϊκή ομάδα δεν κατάφερε να ακολουθήσει στον ρυθμό των φιλοξενούμενων, οι οποίοι πίεσαν και έφτασαν τη διαφορά ακόμα και στο +17 (68-85) ενάμισι λεπτό πριν το τέλος. Έτσι, το τελικό 69-88 ήρθε ως λογικό… επακόλουθο

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 37-41, 51-62, 69-88