Χωρίς… στάσεις ο Ολυμπιακός, 87-73 τον Πανιώνιο

Ο Ολυμπιακός συνέχισε το αήττητο σερί του στο πρωτάθλημα της Basket League καθώς επικράτησε 87-73 του Πανιωνίου στην αναμέτρηση που έκλεισε την 12 αγωνιστική.

Οι «ερυθρόλευκοι» τα βρήκαν… σκούρα κόντρα στον Ιστορικό, κυρίως στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ωστόσο, κατάφεραν να διατηρήσουν την διαφορά, κάνοντας το 12Χ12 στο πρωτάθλημα.

Το παιχνίδι ήταν νευρικό στα πρώτα λεπτά, με τους παίκτες των δύο ομάδων να κάνουν συνεχόμενα λάθη, κάτι που φάνηκε από το γεγονός πως κανένας… μονομάχος δεν είχε ξεφύγει στο σκορ μέχρι το 8-7 του Ολυμπιακού έξι λεπτά πριν την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Κάπου εκεί οι «ερυθρόλευκοι» πάτησαν… γκάζι και σιγά σιγά έχτισαν μια διαφορά, με το δεκάλεπτο να λήγει στο +9 για τους Πρωταθλητές, 26-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό δεν άλλαξε, με τον Πανιώνιο να προσπαθεί να πλησιάσει το σκορ, αλλά δεν έβρισκε τις λύσεις στην επίθεση, την στιγμή που ο Ολυμπιακού συνέχιζε να πιέζει και έκλεισε το ημίχρονο με 46-29.

Στην αρχή του δεύτερου μέρους, ο Ιστορικός, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιάνκοβιτς και απίστευτο ποσοστό πίσω από την γραμμή των 6.75 έκανε την αντεπίθεσή του, μειώνοντας στους 7 (62-55) στο 29’ με τον Μπούκερ.

Όμως κάπου εκεί, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα βρήκαν τις λύσεις και κατάφεραν να διατηρήσουν τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 87-73.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 46-29, 70-56, 87-73

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Χάινς 6, Λο 8, Άντιτς 2, Σπανούλης 13, Περπέρογλου 9, Σερμαντίνι 2, Σλούκας 6, Πάουελ 12, Πρίντεζης 16 (2), Παπανικολάου 8 (2), Μάντζαρης 5 (1).

Πανιώνιος (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 4, Πέιν 5 (1), Αθηναίου 7 (1), Κις 9 (3), Μίλμπουρν 9 (1), Αθανασούλας, Μπατής 3, Γιάνκοβιτς 22 (2), Καββαδάς 3, Παππάς, Ντραγκίσεβιτς, Μπούκερ 11.