«Δικαιούμασταν την νίκη»

Ευχαριστημένος από την νίκη αλλά και την εμφάνιση της ομάδας του κόντρα στην ΑΕΚ εμφανίστηκε ο Γιάννης Σφαιρόπουλος.

Ο κόουτς  του Κολοσσού στην αρχική του τοποθέτηση υποστήριξε:«Ήταν ένα παιχνίδι κρίσιμο και για τις δύο ομάδες. Περιμέναμε ότι η ΑΕΚ θα παλέψει για τη νίκη όπως παλεύει όλα τα παιχνίδια της από τότε που ανέλαβε την ομάδα ο Άγγελος Κορωνιός. Ήταν το ίδιο κρίσιμο και για μας γιατί προερχόμασταν από τέσσερις σερί ήττες και θέλαμε πολύ να επανέλθουμε στις επιτυχίες»

Αναλύοντας τον τρόπο που αγωνίστηκε η ομάδα του ο έμπειρος τεχνικός  σημείωσε: «Μπήκαμε πολύ συγκεντρωμένα στο ματς, ήμαστε δυνατοί στην άμυνα όπου δεχθήκαμε μόνο 14π. στο πρώτο δεκάλεπτο. Είχαμε καλές συνεργασίες, καλή κυκλοφορία μπάλας, βρίσκαμε ελεύθερο παίκτη στην επίθεση και βάλαμε 25π.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΚ αναγκάστηκε να αλλάξει την άμυνά της σε ζώνη. Κολλήσαμε επιθετικά παρότι είχαμε πολλά ελεύθερα σουτ, χάσαμε και ελεύθερες βολές. Αυτό επέδρασε αρνητικά στο να αγχωθούμε. Θεωρώ ότι κλειδί σε αυτό το σημείο ήταν ότι η άμυνά μας παρέμεινε δυνατή. Μάλιστα, ήμαστε καλύτεροι στην άμυνα στο δεύτερο δεκάλεπτο αφού δεχθήκαμε 12π. Είναι σημαντικό όταν δεν πας καλά στην επίθεση, να διατηρείς την καλή σου άμυνα.

Στη συνέχεια ηρεμήσαμε, βελτιώσαμε την κυκλοφορία της μπάλας απέναντι στη ζώνη και όταν πλέον μπήκαν τα σουτ, τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα. Κάποια τρίποντα του Νικολαΐδη πήγαν να γυρίσουν το ματς αλλά δείξαμε ψυχραιμία και φτάσαμε στην επικράτηση.
Αμυντικά πήγαμε πάρα πολύ καλά και αυτό ήταν το κλειδί της νίκης σήμερα. Πρέπει να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου γι’ αυτό. Το παιχνίδι ήταν ομαδικό, με πολλές ασίστ, έλεγχο του ρυθμού και δικαιούμασταν τη νίκη».

Τέλος ο Γιάννης Σφαιρόπουλος μίλησε με τα καλύτερα λόγια για την ΑΕΚ αλλά και τον Άγγελο Κορωνιό, στον οποίο μάλιστα ευχήθηκε καλή σταδιοδρομία: «Θεωρώ πως η ΑΕΚ με τέτοιες εμφανίσεις είναι πιο κοντά στο να πετύχει το στόχο της. Είναι σκληρή ομάδα. Για μένα είναι χαρά και τιμή να έχω δίπλα μου τον Άγγελο (σ.σ. Κορωνιό) γιατί στον ΠΑΟΚ είχαμε ζήσει μία πολύ καλή χρονιά και εύχομαι πραγματικά καλή σταδιοδρομία».

Ρέντη: Διάλογος-σοκ ανήλικων συλληφθέντων - Καμαρώνει που τον περιμένουν στις φυλακές Αυλώνα!
Euroleague: «Καταιγίδα» η Ρεάλ, εύκολα το 1-0! – Highlights και τηλεοπτικό πρόγραμμα
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: «Μπλόκο» της ΕΛΑΣ στη συγκέντρωση φίλων της «Ένωσης» στο ξενοδοχείο της ομάδας!
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Ο Τερίμ θα περιμένει τον Μπερνάρ μέχρι την τελευταία στιγμή