Πρώτο τεστ θετικό

Ο Ολυμπιακός πήγε στη Πυλαία, επικράτησε εύκολα του ΠΑΟΚ με 77-49 και παρέμεινε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Επίσης το συγκρότημα του Ντούσαν Ίβκοβιτς πραγματοποίησε μια πολύ καλή προπόνηση ενόψει των αγώνων που θα ακολουθήσουν για τους «8» της Ευρωλίγκας με αντίπαλο τη Σιένα. Κορυφαίος για τους «ερυθρόλευκους» ήταν ο Ζόραν Έρτσεγκ που βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση, ενώ σε αγωνιστική άνοδο βρίσκεται πλέον ο Ματ Νίλσεν ο οποίος ήταν πολύ θετικός στο συγκεκριμένο παιχνίδι.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ, εκμεταλλεύτηκαν τις αδυναμίες των γηπεδούχων και πήραν το προβάδισμα από την αρχή. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 18-14 υπέρ της ομάδας του Πειραιά, ενώ στη συνέχεια η άμυνα του Ολυμπιακού έγινε ακόμη πιο δυνατή και η διαφορά ανέβηκε.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 37-22 υπέρ των «ερυθρολευκων», ενώ το δεύτερο ημίχρονο απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Ολυμπιακός δεν κατέβασε ταχύτητα, συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και έτσι το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 36-55, ενώ ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να μειώσει ιδιαίτερα στην τελευταία περίοδο και έτσι ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα με 77-49.

Δεκάλεπτα: 14-18, 22-37, 36-55, 49-77.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μάρσαλ 14, Αράπης, Αποστολίδης 3 (1), Δέδας 4, Ντόζιερ 9, Σιδηρόπουλος, Γιαννακίδης 5, Καλλές 8, Γκετσέβσκι 6, Καλαμπάκας.
Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Νεστέροβιτς 6, Γκόρντον 8 (2), Σπανούλης 12 (2), Πελεκάνος 3 (1), Μαυροκεφαλίδης 6, Χαλπερίν 5 (1), Γλυνιαδάκης 2, Νίλσεν 12, Παπανικοάλου, Έρτσεγκ 15 (3), Τεόντοσιτς 5 (1), Κατσίβελης 3 (1).

NBA: Πάσχει από παράλυση Bell ο Τζοέλ Εμπίντ
Αποχαιρετιστήριο Eurojackpot πάρτι στη Μαρίνα Σάττι
Λευτέρης Πετρούνιας: Ραντεβού με την Ιστορία για τον «άρχοντα των κρίκων» - Ώρα τελικού στο Ρίμινι
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Μπαρτσελόνα-Ολυμπιακός, Τενερίφη-Περιστέρι και τον Πετρούνια