Βήμα παραμονής...

Μία σπουδαία νίκη πέτυχε η ομάδα του Ηλυσιακού απέναντι στον Ίκαρο Καλλιθέας με 74-67 και έναε ένα σπουδαίο βήμα παραμονής.

Το συγκρότημα του Κώστα Φλεβαράκη πραγματοποίησε μία πολύ καλή εμφάνιση και κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Ίκαρου με τον Άρη Λυκογιάννη να στηρίζεται μόνο στους Αμερικανούς του, κάτι που δεν τον βοήθησε ιδιαίτερα. Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι και παρά την εξαιρετική εμφάνιση του Λανς Χάρις (26 πόντους) ξεπέρασαν τους Ηρακλή και ΑΕΚ στον βαθμολογικό πίνακα.

Ο Ηλυσιακός προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο, όταν οι φιλοξενούμενοι έδειξαν τη μεγαλύτερη αντίσταση με 22-19, ενώ η διαφορά στη συνέχεια μεγάλωσε και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους «κίτρινους» να προηγούνται με 40-30. Στη συνέχεια ο Ηλυσιακός έπαιζε μόνος του και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 61-45, ενώ η τελευταία περίοδο απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς ο Ίκαρος απλά κατάφερε να μειώσει το σκορ.

Δεκάλεπτα: 22-19, 40-30, 61-45, 74-67.
Ηλυσιακός (Φλεβαράκης): Καρύδας 9 (1), Γουέμπ 3 (1), Κυρίτσης 16, Χατζής 10 (1), Παπαντωνίου 6 (1), Κουκουλάς, Τόντιτς, Κασελάκης 12, Μπάξτερ 12 (2), Γαλιώτος 2, Ντόουσον 4.
Ικαρος (Λυκογιάννης): Χάρις 26, Φαλέκας 2, Καράμπουλας 5 (1), Πολυτάρχου, Τόμπσον 17, Καλαμπόκης, Τζιγκάνοβιτς, ΜακΑλάρνι 12 (1), Κατούφας 1, Κράσιτς, Τουντζιαράκης 4.