Ολυμπιακός: Σοβαρεύτηκε και έκανε το «10 στα 10» (photos)

Αν και δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός επικράτησε στο κλειστό του ΣΕΦ του Ηλυσιακού με 113-75 παρέμεινε αήττητος για 10η συνεχόμενη αγωνιστική φέτος στη Basket League ΟΠΑΠ.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα και κατάφεραν στην αρχή να πάρουν το προβάδισμα απέναντι στην ομάδα των Ιλισίων, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βρουν τις λύσεις τον επιθετικό τομέα και να μείνουν κοντά στο σκορ. Η άμυνα του Ολυμπιακού μόνο καλή δεν ήταν, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να έχει αρκετά παράπονα από τους παίκτες του, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο, ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Πειραιά να προηγείται με 21-18. Στη συνέχεια οι παίκτες του Γιώργου Ζευγώλη συνέχισαν να είναι ανταγωνιστικοί, ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» άνοιξαν το παιχνίδι τους στον επιθετικό τομέα, διέλυσαν την άμυνα του Ηλυσιακού και κατάφεραν να πετύχουν σε 10 λεπτά 34 πόντους. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να καταφέρει να πάρει μία διαφορά 12 πόντων από την ομάδα των Ιλισίων, καθώς το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 55-43.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ανεβάζουν τη διαφορά απέναντι στον Ηλυσιακό και στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς δεν… κατέβασαν ταχύτητα και συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό. Μάλιστα οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα βελτίωσαν την άμυνά τους και κατάφεραν να συνεχίσουν να είναι αποτελεσματικοί στον επιθετικό τομέα. Το τρίτο δεκάλεπτο, ολοκληρώθηκε με τον ολυμπιακό να προηγείται με 82-58, ενώ στην τελευταία περίοδο οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να συνεχίσουν και πάλι στον ίδιο ρυθμό. Μάλιστα ο Ολυμπιακός δεν δυσκολεύτηκε να πιάσει τους  100 πόντους, καθώς η άμυνα του Ηλυσιακού ήταν κάκιστη. Το τελικό 113-75 έδωσε στους Πρωταθλητές Ευρώπης άλλους δύο βαθμούς στη basket League ΟΠΑΠ.

Διαιτητές: Σταματόπουλος - Βαρδάλος - Παγώνης.
Τα δεκάλεπτα: 21-18, 55-43, 82-58, 113-75.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάινς 9, Λο, Σπανούλης 2, Σλούκας 13 (3τρίπ., 8ασ.), Μαυροειδής 7, Πάουελ 14, Γκετσεβίτσιους 17 (3), Πρίντεζης 24, Παπανικολάου 18 (2τρίπ., 8ριμπ., 7ασ.), Μάντζαρης, Γεωργάκης 5, Κατσίβελης 4.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Ζευγώλης): Αράπης 2, Αποστολίδης 5, Χατζής 2, Σπανός, Δορκοφίκης 12 (2), Αντωνάκης 7 (1), Βαρνάβας, Σπυριδωνίδης, Τζόουνς 13 (16ριμπ.), Παραγυιός 2, Στόγκλιν 32 (3).

Για να θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον Ηλυσιακό, πατήστε εδώ.

Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ