Ολυμπιακός: Πάτησε… γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο (photos)

Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε εύκολα του Άρη με 100-65 και παρέμεινε αήττητος στη Basket League ΟΠΑΠ, έπειτα από 8 αγωνιστικές.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήθελαν να ξεκινήσουν δυνατά το παιχνίδι, αλλά ο Άρης ήταν ανταγωνιστικός από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Οι δύο ομάδες μπήκαν με επιθετικούς προσανατολισμούς με τις άμυνες να μην μπορούν να ανακόψουν τις επιθέσεις. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ωστόσο, κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, το οποίο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 28-24. Στη συνέχεια ο Άρης συνέχισε να κάνει τη ζωή των πρωταθλητών δύσκολη και μάλιστα κατάφερε να πάρει και το προβάδισμα από την ομάδα του Πειραιά που δεν κατάφερε σε κανένα σημείο στο πρώτο ημίχρονο να παίξει καλή άμυνα. Στη συνέχεια όμως ο Άντις έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του και έτσι το πρώτο μισό του αγώνα ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 46-40.

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, ο Ολυμπιακός πάτησε το γκάζι και κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό του και να πάρει μία διαφορά ασφαλείας απέναντι στην ομάδα της Θεσσαλονίκης που δεν κατάφερε να βρει εύκολα καλάθια όπως στο πρώτο ημίχρονο. Αντιθέτως, οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να είναι το ίδιο αποτελεσματικοί στην επίθεση και έχοντας βελτιώσει την εικόνα τους στην άμυνα, κατάφεραν να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο, προηγούμενοι στο σκορ με 73-51. Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, παίζοντας εξαιρετική άμυνα και πολύ καλά στην επίθεση. Ο Άρης δεν κατάφερε να κατεβάσει τη διαφορά και έτσι οι «ερυθρόλευκοι» πήραν τη νίκη με 100-65 και παρέμειναν αήττητοι και μετά το πέρας της 8ης αγωνιστικής της Basket League ΟΠΑΠ.

Τα δεκάλεπτα: 28-24, 46-40, 73-51, 100-65
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς, Αντιτς 10 (1), Σπανούλης 8 (8 ασ.), Περπέρογλου 2, Σλούκας 7 (1), Μαυροειδής 11, Πάπυελ 14 (6ριμπ.), Γκετσεβίτσιους 14 (2), Πρίντεζης 12, Παπανικολάου 16 (2), Μάντζαρης, Κατσίβελης 6.
Αρης (Αγγέλου): Πάσαλιτς 12 (2), Χαντ 1, Πελεκάνος 16 (2), Βεζένκοφ, Ασημακόπουλος 5 (1), Καραποστόλου, Χαρίσης 4, Μποχωρίδης 8 (1), Σαρικόπουλος 10, Βεργίνης 9 (1), Τσακαλέρης.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα, όπως σας τη μετέφερε το Onsports...

Παρακολουθήστε μέσω του Onsports την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον Άρη πατώντας εδώ.

Λίβερπουλ: Θέλει Σλοτ στη θέση του Κλοπ ο Φαν Ντάικ
Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ