Ίκαρος: Τρομερή ανατροπή στην Καβάλα και… απόδραση

Ο Ίκαρος Καλλιθέας γύρισε από το -20 στο κλειστό της Καλαμίτσας και κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Καβάλας εκτός έδρας με 83-82.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν από το πρώτο λεπτό του αγώνα να παίζουν εξαιρετική άμυνα, ενώ βρήκαν παράλληλα και τους διαδρόμους στην επίθεση παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ. Από την πλευρά τους οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν άμεσα, παρουσιάζοντας μία κακή εικόνα. Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Καβάλα να προηγείται με 27-13 και να έχει το πάνω χέρι από την αρχή. Στη συνέχεια μάλιστα η διαφορά μεγάλωσε, καθώς η Καβάλα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και ο Ίκαρος δεν μπορούσε να αντιδράσει με τον Δημήτρη Πρίφτη να μην μπορεί να βρει λύσεις τόσο επιθετικά, όσο και αμυντικά. Μάλιστα η Καβάλα έφτασε να προηγείται με 20 πόντους διαφορά, καθώς το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 49-29.

Οι παίκτες της ομάδας της Καλλιθέας προσπάθησαν να αντιδράσουν με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά απέναντι στην Καβάλα. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να αντιδρούν και κατάφεραν να βελτιώσουν την εικόνα τους σε όλους τους τομείς και με σωστές επιθέσεις κατάφερα να φτάσουν στο -10. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 66-56 υπέρ της ομάδας της Καβάλας, ενώ στην τελευταία περίοδο, οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη έβαλαν τα δυνατά τους να κάνουν τη μεγάλη ανατροπή. Και τα κατάφεραν. Μείωσαν τη διαφορά σταδιακά και στον τέλος κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα, αλλά και τη νίκη με 83-82. Έτσι η Καβάλα έχασε μία πολύ σημαντική ευκαιρία να πάρει την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.

Διαιτητές: Αναστόπουλος - Παπαπέτρου - Κατραχούρας.
Τα δεκάλεπτα: 27-13, 49-29, 66-56, 82-83.
ΚΑΒΑΛΑ (Γαλάνης): Μανωλόπουλος 12 (2), Στυλιανού 7 (1), Στεφανίδης 2, Γκράντι 15 (4), Μίτροβιτς, Γκαγκαλούδης 26 (4), Κρστέφσκι, Κόλεμαν 18, Ιλιεφ 2.
ΙΚΑΡΟΣ (Πρίφτης): Στρναντ 3 (1), Λαρεντζάκης, Κυρίτσης 23 (3), Βρκιτς 7 91), Ουάιατ 3, Φαγιέ 8 (2), Γκίμπσον 23 (4), Γιαννακίδης, Αγαδάκος 2, Σίμτσακ 14.

ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ
Euroleague: Ισοφάρισε η Μονακό τη Φενέρμπαχτσε μετά από ντέρμπι