ΚΑΟΔ: «Καθάρισε» στο τρίτο δεκάλεπτο τον Ίκαρο

Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ΚΑΟΔ έκαμψε την αντίσταση του Ικάρου Καλλιθέας και επικράτησε με 76-69 στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Basket League ΟΠΑΠ.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πάρουν από τα πρώτα λεπτά του αγώνα τον έλεγχο του αγώνα, ωστόσο οι παίκτες της αθηναϊκής ομάδας κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ και να δυσκολέψουν αρκετά το έργο του ΚΑΟΔ. Οι παίκτες του Γιώργου Καλαφατάκη πήραν πάντως το προβάδισμα απέναντι στον Ίκαρο στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 18-16. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες ήταν ισοδύναμες, καθώς καμία δεν μπορούσε να επιβάλει τον ρυθμό της στο παρκέ και να πάρει κάποια διαφορά. Έτσι το πρώτο μισό του αγώνα ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 35-33.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πάτησαν το… γκάζι και εκμεταλλεύτηκα τις αδυναμίες του Ικάρου που δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ξέφρενο ρυθμό της ομάδας της Δράμας. Οι φιλοξενούμενοι ήταν κάκιστοι στην άμυνα, αλλά και στον επιθετικό τομέα δεν κατάφεραν να βρουν τους διαδρόμους προς το αντίπαλο καλάθι. Έτσι το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον ΚΑΟΔ να προηγείται με 63-46. Στην τελευταία περίοδο ο Ίκαρος προσπάθησε να γυρίσει στο παιχνίδι, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 76-69, με τον ΚΑΟΔ να παίρνει μία σπουδαία νίκη ενόψει της συνέχειας.

Διαιτητές: Αναστόπουλος - Καρακατσούνης - Μαγκλογιάννης
Τα δεκάλεπτα: 18-16, 35-33, 63-46, 76-69.
ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Σλαφτσάκης, Νόουλς 3 (1), Καλαϊτζίδης 10 (2), Ακεψιμαΐδης 2, Μπένας, Μισέλ 8, Κάρτερ 6, Κακαρούδης 8, Ντέιλ 21 (3), Ζάρας 5, Ιωάννου 9 (1), Πάλμερ 4.
ΙΚΑΡΟΣ (Πρίφτης): Στρναντ, Λαρεντζάκης, Κυρίτσης 21, Βρκιτς 9, Ουάιατ 4, Φαγιέ 4, Γκίμπσον 22 (3), Γιαννακίδης 5 (1), Αγαδάκος 2, Σίμτσακ 2.

Γιάννης Αντετοκούνμπο: Πήγε οικογενειακώς στην Disney World – Πήρε μαζί του και τον Μπρουκ Λόπεζ!
Ποδοσφαιριστής της χρονιάς στην Premier League ο Φόντεν
Premier League: «Αγκαλιά» με τον τίτλο η Μάντσεστερ Σίτι, ελπίζει σε… θαύμα η Άρσεναλ
Κλοπ: Άνοιξε Instagram με συγκινητικό μήνυμα προς τον κόσμο της Λίβερπουλ - «Ήταν μια ερωτική σχέση»