Ρέθυμνο: Απόδραση από τα Ιλίσια

Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ στα τελευταία λεπτά, το Ρέθυμνο κατάφερε να επικρατήσει εκτός έδρας του Ηλυσιακού με 72-66 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Basket League ΟΠΑΠ.

Οι γηπεδούχοι ήταν ελαφρά καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και, με τον πολύπειρο Νίκο Χατζή να δίνει πολύτιμες λύσεις από τον πάγκο, συνεπικουρούμενος από τον Χάμπτον. Ο Ηλυσιακός ξέφυγε ακόμη και με οκτώ πόντους (33-25) και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος 35-30, τη στιγμή που από τους φιλοξενούμενους επιθετικές λύσεις έδινε μόνο ο Αγγελόπουλος, κυρίως από τη γραμμή του φάουλ.

Το τρίτο δεκάλεπτο άρχισε με γρήγορο σερί 6-0 για τον ΑΓΟΡ, που πέρασε μπροστά 36-35, και από κει και πέρα οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο ως το τελευταίο δίλεπτο. Εκεί «μίλησε» ο Απόλλων Τσόχλας, ο οποίος με τρίποντο έδωσε προβάδισμα 63-61 στο Ρέθυμνο, στη συνέχεια έκλεψε τη μπάλα από το Χατζή και με λέι-απ έδωσε «αέρα» τεσσάρων πόντων στην ομάδα του και στο φινάλε με 4/4 βολές «σφράγισε» τη νίκη για το συγκρότημα του Στέργιου Κουφού.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 35-30, 45-46, 66-72.
Διαιτητές: Γκόντας, Αφεντουλίδης, Καλδίρης.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Παπανικολάου): Καυκής 10, Αράπης, Χάμπτον 15 (2), Αποστολίδης, Χατζής 12, Σπανός 1, Δορκοφίκης 5, Αντωνάκης 3 (1), Σκο4, Τζόουνς 11, Παραγιός 5 (1).
ΑΓΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Στέργιος Κουφός): Μπράουν 3 (1), Καλλινικίδης 2, Αγγελόπουλος 16, Τσόχλας 17 (1), Ντούβνιακ 9 (1), Κόμματος 2, Κάρτερ 10 (1), Λάτοβιτς 6 (2), Πετγουέι 7.

Σωκράτης Παπασταθόπουλος: Βάζει τέλος στην καριέρα του - Πότε αποσύρεται
Basket League: Για τη «ζωή» του ο Κολοσσός, για την πρόκριση το Περιστέρι
Άρης - ΠΑΟΚ: «Συναγερμός» στη Θεσσαλονίκη - «Αστακός» η πόλη | «Ασπρόμαυρο» πάρτι στην Καμάρα
NBA: Στους τελικούς της Δύσης οι Μάβερικς με τρομερή ανατροπή