Πανιώνιος: Σπουδαίο «διπλό» στην Καβάλα

Με τον Νίκο Παππά να κάνει εξαιρετικό παιχνίδι, ο Πανιώνιος κατάφερε να επικρατήσει εκτός έδρας της Καβάλας με 87-84…

Ο Νίκος Παππάς έβαλε την υπογραφή του πετυχαίνοντας 32 πόντους και 4/7 τρίποντα, ενώ ήταν εύστοχος στο τέλος στις βολές, όταν ο ηγέτης της Καβάλας, Γιάννης Γκαγκαλούδης στο ντεμπούτο του (23 πόντους με 4/7 τρίποντα) μείωσε σε 82-84, με εναπομείναντα χρόνο 30΄΄.

Εκπληκτικό ξεκίνημα πραγματοποίησε η Καβάλα, όπως αποδεικνύει και το 22-10. Οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν τον αήττητο μέχρι σήμερα Πανιώνιο, καθώς οι Κόουλμαν, Γκαγκαλούδης και Μίτροβιτς «σκότωναν», μετά το τζάμπολ του «κυανέρυθρους». Το 22-12 στο 10' μετετράπη σε 43-32 στο ημίχρονο, με τον Γκαγκαλούδη να έχει φτάσει τους... 18 πόντους σ' αυτό το πρώτο μέρος.

Η Καβάλα μπήκε δυνατά και στην 3η περίοδο, προηγήθηκε 47-39 και 52-42 με τρίποντο του Γκράντι... αλλά ο Πανιώνιος θα άρχιζε την αντεπίθεσή του. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης αφυπνίσθηκε και απάντησε με σερί 11-0, πέρνοντας μάλιστα και την πρωτοπορία, 52-53. Ο Μίλμπουρν ήταν ο ηγέτης αυτής της αντίδρασης, ενώ οι Μπόγρης και Αθανασούλας υπήξαν άξιοι συμπαραστάτες του. Ο Γκαγκαλούδης «ξαναμίλησε» έξω από τα 6.75, 57-53, λίγο αργότερα, για να βρει η 3η περίοδος ισόπαλες τις δύο ομάδες 63-63. Ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 72-77 με κάρφωμα του Βλαδίμηρου Γιάνκοβιτς, τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη. Τίποτα δεν είχε κριθεί ακόμη... καθώς η Καβάλα απάντησε με επιμέρους σκορ 7-0, 79-77 στο 28ο λεπτό.

Τότε, όμως «μίλησε» ο Γκιμς σημειώνοντας το πρώτο τρίποντό του στον αγώνα «κράτησε» ζωντανή την ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου, 79-80. Με μία βολή, ο Στεφανίδης ισοφάρισε, 80-80 (μετά το φάουλ του Μπόγρη), ο Παππάς έκανε το 80-82 με 2 βολές και ο Μπόγρης το 80-84. Το φάουλ του εκπληκτικού Μίλμπουρν σήμερα στον Γκαγκαλούδη έδωσε ελπίδες στους γηπεδούχους, 82-84, αλλά ο Παππάς ήταν εύστοχος και στις 2 βολές μετά... 82-86. Το δίποντο του Κόουκμαν δεν αποδείχτηκε αρκετό, 84-86, με τον MVP Νίκο Παππά να παίρνει το 5ο φάουλ του Κρστέφσκι, να ευστοχεί μόνο στη 2η βολή που όπως αποδείχτηκε ήταν αρκετό!

Διαιτητές: Σχινάς-Αφεντουλίδης-Γεωργιάδης.
Τα δεκάλεπτα: 22-12, 43-32, 63-63, 84-87.
ΚΑΒΑΛΑ (Κρις Χουγκάζ): Πάνος 8, Αράπης, Καλαμπάκας, Μανωλόπουλος, Στεφανίδης 10, Γκράντι 5 (1), Βελισσαρίου, Μίτροβιτς 10 (2), Γκαγκαλούδης 23 (4), Κρστέφσκι 8, Κόουλμαν 15, Σιμεόν 5 (1).
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Μπόγρης 6, Πέιν, Αθηναίου, Γκιμπς 9 (1), Μίλμπουρν 20 (1), Αθανασούλας 3, Μπατής 3 (1), Γιάνκοβιτς 10, Παππάς 32 (4), Μπούκερ 4.

Ολυμπιακός: Επική Marca! Έκανε δαφνοστεφανωμένο τον Μεντιλίμπαρ (pic)
Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)
Ολυμπιακός: Η πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League φέρνει αναβολή στη Super League
Conference League, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός: Οι τρεις μεγάλες επεμβάσεις του Τζολάκη στα πέναλτι