Περιστέρι: Δια χειρός Θορν, 76-74 τον Απόλλωνα

Με τον Ντουάιτ Θορν να ευστοχεί στην εκπνοή του αγώνα με τον Απόλλωνα, το Περιστέρι επικράτησε τελικά με 76-74 και πέτυχε τη δεύτερή του νίκη στο πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ.

Ο Απόλλων Πατρών κέρδισε τις εντυπώσεις στο πρώτο 20λεπτο. Με τον Πέτροβις να παίζει... μόνος του απέναντι στους «κυανοκίτρινους» οι Αχαιοί ξέφυγαν με +10, 11-21. Τα τρίποντα από τους Παπαντωνίου και Κανονίδη έφεραν τους γηπεδούχους στο -4, 17-21 για να λήξει η πρώτη περίοδος στο «Ανδρέας Παπανδρέου» με 18-26 . Οι φιλοξενούμενοι ήταν το απόλυτο αφεντικό στη δεύτερη περίοδο, όπως αποδεικνύει και το 38-49 στο 20΄. Στην 3η περίοδο, όμως ο αγώνας έγινε ντέρμπι και παρά το γεγονός πως ο Απόλλων προηγήθηκε 66-73 στις αρχές της 4ης περιόδου στο τέλος έφυγε ηττημένος από τα δυτικά προάστεια της Αθήνας.

Ο Αλέκος Πέτρουλας μείωσε 70-73, ενώ ο Χάινς «έγραψε» το 72-73. Ο ΜακΚόνλουμ έκανε βήματα την πιο κρίσιμη στιγμή, αλλά στα 44΄΄ ο Πέτρουλας είχε... airball. Ο Λιανός ευστόχησε μόνο σε 1 βολή μετά από φάουλ του Χάινς, 72-74 και το Περιστέρι είχε 22΄΄ για επίθεση. Ο Νώντας Παπαντωνίου πέτυχε την ισοφάριση με λέι απ, 74-74... πρώτη φορά που ισοφάρισε το Περιστέρι. Όμως, ο Απόλλων έκανε επιθετικό φάουλ στον Παπαντωνίου και στην τελευταία επίθεση ο Θορν έγινε μία ακόμη φορά ήρωας της τελευταίας στιγμής, όπως και στην πρεμιέρα με τον Πανελευσινιακό στο ίδιο γήπεδο.

Διαιτητές: Αναστόπουλος-Μπήτης-Δεσλής
Τα δεκάλεπτα: 18-26, 38-49, 56-61, 76-74
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Κουστένης): Παπαντωνίου 9 (1), Κομποδιέτας, Θορν 14, Κανονίδης 18 (2), Τζόουνς 3 (1), Μάντζαρης 2, Ουίλιαμς 8, Θάινς 11, Πέτρουλας 10, Μελισσαράτος 1, Ψαρόπουλος, Ζούμπος.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Βετούλας): ΜακΚόλουμ 15, Καπερόνης, Γκραντ 9 (1), Λιανός 7 (1), Πέτροβιτς 19 (1), Κλάιμπερ 11 (3), Ζαφείρης 3 (1), Τέρνερ 6, Κρόλο 4.

Με πόνους στο στήθος στο νοσοκομείο ο Τέβες
Αρχίζει καριέρα προπονητή ο Φαν Πέρσι
Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ