Κολοσσός: Εύκολο απόγευμα με Ελευσίνα

Μόνο για ένα ημίχρονο δυσκολεύτηκε ο Κολοσσός απέναντι στον Πανελευσινιακό στη Ρόδο, καθώς οι γηπεδούχοι επικράτησαν σχετικά εύκολα με 78-71.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυναμικά τον αγώνα και κατάφεραν να βρουν σχετικά εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Ο Κολοσσός προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά η αμυντική του εικόνα ήταν κακή στο πρώτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα οι παίκτες του Γιώργου Σκαραφίγκα να προηγηθούν με 23-19. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πάρουν το προβάδισμα του αγώνα και να πάρουν τον έλεγχο του παιχνιδιού, ωστόσο το μόνο που κατάφεραν μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ήταν να μειώσουν στο καλάθι, απέναντι σε έναν πολύ καλό Πανελευσινιακό. Το πρώτο μισό του αγώνα ολοκληρώθηκε με 38-36 υπέρ των φιλοξενουμένων.

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, ο Κολοσσός κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό του στο παιχνίδι και να πάρει το προβάδισμα. Οι παίκτες του Μηνά Γκέκου έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και κατάφεραν να κλείσουν τους διαδρόμους, ενώ παράλληλα έβρισκαν σχετικά εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Έτσι η τρίτη περίοδος, ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 56-50. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αλλάξουν την εικόνα του αγώνα, ωστόσο η ομάδα της Ρόδου, κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά η οποία έπεσε στο τέλος. Ο Κολοσσός πάντως πήρε τη νίκη με 78-71.

Διαιτητές: Μάνος - Ανδρικόπουλος - Μαγκλογιάννης.
Τα δεκάλεπτα: 19-23, 36-38, 56-50, 78-71.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Γκέκος): Γεωργαλλής 7 (2), Κουμπούρας 2, Χάτεν 16 (2), Καλαϊτζής 9 (2), Καλαμπόκης 4, Ντέντι 20 (8 ριμπ.), Ματσαμάς, Ντόλαρντ 1, Λάνγκφορντ 12 (2 τρίπ., 7 ασ.), Τσαλδάρης 7 (1).
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Σκαραφίγκας): Κυριακόπουλος, Νίκου, Παπανικολόπουλος 7, Παπανικολάου, Μαγγουνής 17 (1 τρίπ., 8 ριμπ.), Λιακόπουλος 15, Δεληγιάννης, Καμπ 10, Τσιάκος 15 (11 ριμπ.), Αβραμίδης 7 (1).

Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ