Κολοσσός: Ζωντανός μετά από δύο παρατάσεις με Ρέθυμνο

Δύο παρατάσεις χρειάστηκε ο Κολοσσός Ρόδου, προκειμένου να κάμψει την αντίσταση του Ρεθύμνου και να επικρατήσει με 82-80 (65-65 (κ.α.), 73-73 (π.π.)), στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της Α1 Ανδρών.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά τον αγώνα με τον Γιάννη Καλαμπόκη να ηγείται επιθετικά και το Ρέθυμνο να προσπαθεί να μείνει κοντά στο σκορ. Ο Κολοσσός πήρε το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο βρίσκοντας τους διαδρόμους για το αντίπαλο καλάθι, ενώ η περίοδος ολοκληρώθηκε με το συγκρότημα του Μηνά Γκέκου να προηγείται με 19-15. Στη συνέχεια η ομάδα της Κρήτης αντέδρασε κυρίως με τα τρίποντα. Οι Μπράουν και Λάτοβιτς ανέλαβαν δράση και το Ρέθυμνο κατάφερε να περάσει μπροστά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 40-37. Από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να παίξουν καλή περιφερειακή άμυνα και το πλήρωσαν ακριβά.

Ο Κολοσσός προσπάθησε να επανακτήσει και πάλι το προβάδισμα στον αγώνα και προσπάθησε να μπει δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο το Ρέθυμνο συνέχισε να έχει τον πρώτο λόγο. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα στα μέσα της τρίτης περιόδου, ωστόσο η ομάδα του Μηνά Γκέκου κατάφερε να μειώσει στον πόντο στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (52-53). Η ομάδα της Κρήτης κατάφερε μέχρι τα μέσα της τελευταίας περιόδου να κρατήσει το προβάδισμα απέναντι στον Κολοσσό, ενώ δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να κάνουν το παιχνίδι τους. Οι παίκτες του Κολοσσού όμως δεν το έβαλαν κάτω και κατάφεραν να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση με αντεπίθεση διαρκείας.

Στο εξτρά πεντάλεπτο, ο Κολοσσός ήταν πιο αποτελεσματικός από το Ρέθυμνο και κατάφερε να συνεχίσει την εξαιρετική του άμυνα και βρέθηκε κοντά στη νίκη, ωστόσο ο Πέτγουέι έστειλε το ματς στη δεύτερη παράταση με δικό του τρίποντο (73-73). Στην δεύτερη παράταση, ο Κολοσσός κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Ρεθύμνου και να κερδίσει το παιχνίδι με 82-80.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 37-40, 52-53, 65-65 (κ.α.), 73-73 (π.π.), 82-80.
Διαιτητές: Πηλοϊδης - Μητσόπουλος - Γεωργιάδης.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Γκέκος): Γεωργαλλής 4 (9 ριμπ.), Κουμπούρας, Χάτεν 11 (1), Καλαϊτζής 2, Βουγιούκας, Καλαμπόκης 12 (2), Ντέντι 21, Ντόλαρντ 3 (1), Λάνγκφορντ 7, Τσαλδάρης 22 (4).
ΡΕΘΥΜΝΟ (Κουφός): Μπράουν 14 (3), Καλλινικίδης, Ουάιτ 4, Αγγελόπουλος 5 (1), Τσαρουχάς, Τσόχλας 8 (2), Ντούβνιακ 7 (1), Κόμματος 11, Κάρτερ 5 (1), Λάτοβιτς 9 (3), Πέτγουεϊ 17 (3), Σιζόπουλος.

Με Χουάντσο και Γκραντ το Ηρακλής-Πανιώνιος
Άρης - ΠΑΟΚ: Πορεία χιλιάδων οπαδών - Ισχυρές αστυνομικές δυνάμεις σε όλη την πόλη (vid+pics)
Ατρόμητος: Το «αντίο» του Τζαβέλλα στην Εθνική Ελλάδας και το μήνυμα των Περιστεριωτών
Άρης - ΠΑΟΚ, Τόμας Κεντζιόρα: «Θέλουμε να είμαστε πρωταθλητές»