Περιστέρι: Νίκη με ανατροπή στην πρεμιέρα!

Έπειτα από ένα σπουδαίο δεύτερο ημίχρονο, το Περιστέρι κατάφερε να επικρατήσει του Πανελευσινιακού στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος με 77-75.

Ύστερα από τα πρώτα λεπτά, που το προβάδισμα άλλαζε χέρια, ο Πανελευσινιακός πήρε τα «ηνία» στον αγώνα και προηγήθηκε 12-6 στο 7΄ και 16-8 στο 8΄. Το Περιστέρι μείωσε σε 16-14, αλλά οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 25-17 με τρίποντο του Παπανικολόπουλου με την έναρξη της δεύτερης περιόδου. Από εκεί και ύστερα, οι «σταχυοφόροι» πάτησαν... γκάζι και προηγήθηκαν λίγο πριν το ημίχρονο με 17 πόντους (29-46), χάρη σε 1/2 βολές του Δεληγιάννη.

Το Περιστέρι, όμως, μείωσε με σερί 12-0 σε 41-46, ενώ στα μισά της τρίτης περιόδου με λέι απ του Παπαντωνίου πλησίασε στο -2 (48-50). Πάντως, ο Πανελευσινιακός δεν έχασε το προβάδισμα και προηγήθηκε 61-53 λίγο πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, αλλά το Περιστέρι αντέδρασε και πέρασε μπροστά με 66-64, χάρη σε τρίποντο του Κανονίδη στο 35΄. Από εκείνο το σημείο και ως το τέλος ο αγώνας ήταν ντέρμπι και κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα: με το σκορ στο 75-75 ο Θορν ευστόχησε σε δύο βολές για το 77-75, στη συνέχεια ο Πανελευσινιακός προσπάθησε να «απαντήσει», αλλά ο Πέτρουλας έκανε καθοριστικό κλέψιμο, χαρίζοντας τη νίκη στο Περιστέρι.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 31-46, 53-61, 77-75.
Διαιτητές: Κορομηλάς, Σταματόπουλος, Καλδίρης.
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Τζίμης Κουστένης): Παπαντωνίου 12 (1), Κομποδιέτας 6 (1), Θορν 26 (2), Κανονίδης 14 (1), Τζόουνς 2, Μάντζαρης 6 (1), Γουίλιαμς, Ψαρόπουλος 2, Πέτρουλας 8, Μελισσαράτος 1, Λακκας.
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Γιώργος Σκαραφίγκας): Κυριακόπουλος 3 (1), Νίκου 6 (2), Παπανικολόπουλος 12 (2), Παπανικολάου 5 (1), Ραΐβιο 8, Μαγκουνής 6, Λιακόπουλος 12 (1), Δεληγιάννης 6, Καμπ 8, Τσιάκος 7, Μαντζιώρης, Χιούζ 2.

Παναθηναϊκός AKTOR: Αυτό είναι το ΟΑΚΑ, αυτός είναι ο κόσμος
Άρσεναλ: Πέθανε ο πρώην πρόεδρος των «κανονιέρηδων», Σερ Τσιπς Κέσγουικ
Βαγγέλης Μαρινάκης: «Να κυνηγάτε τα όνειρά σας»
Παναθηναϊκός AKTOR : Απρόοπτο με Λεσόρ, δε θα αγωνιστεί με Περιστέρι