Καβάλα: Φιλική νίκη επί του ΠΑΟΚ (photos)

Τη νίκη με 62-57, σε φιλικό προετοιμασίας που διεξήχθη στο ΔΑΚ Καλαμίτσας, πανηγύρισε η Καβάλα επί του ΠΑΟΚ.

Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκαν με 18-5 στο 8’, παρότι δεν είχαν στη διάθεσή τους το Λάζαρο Παπαδόπουλο, ο οποίος έμεινε στη Θεσσαλονίκη για να ακολουθήσει πρόγραμμα θεραπείας στο γόνατο, όπου αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού. Σταδιακά, όμως, οι παίκτες του Κρις Χουγκάζ ανέβασαν την απόδοσή τους, μείωσαν στο καλάθι (18-20) λίγο πριν από το φινάλε του ημιχρόνου και στην επανάληψη πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά με 41-35, εκμεταλλευόμενοι δύο τεχνικές ποινές που χρεώθηκαν στους φιλοξενούμενους. Η Καβάλα βρέθηκε στο +9 στο τρίτο δεκάλεπτο (48-39), ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να επιστρέψει στο παιχνίδι και το πέτυχε, καθώς με τρίποντο του Χαραλαμπίδη ισοφάρισε 55-55, αλλά στα τελευταία δύο λεπτά του αγώνα οι «Αργοναύτες» έκαναν σερί 7-2 και έφθασαν στη νίκη με 62-57.

Διαιτητές: Μπήτης, Πουρσανίδης, Ξενικάκης.
Δεκάλεπτα: 10-20, 25-30, 48-39, 62-57.
Καβάλα (Χουγκάζ): Φίαρς 6 (1), Μίτροβιτς 3 (1), Κόλεμαν 12, Νούναλι 9 (1), Πάνος 4, Βελισσαρίου 2, Κρστέφσκι 8, Στεφανίδης 6, Καλαμπάκας, Στυλιανού 2, Μανωλόπουλος 5 (1), Καραθανάσης 5 (1).
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χάτσερ 2, Αμπαράς, Χαραλαμπίδης 23 (3), Μακ Γκραθ 5, Θεοδωράκος, Κασελάκης, Δέδας 6 (2), Μαργαρίτης 4, Τσαϊρέλης 11, Καλλές 6, Βαρυτιμιάδης, Λιάπης.