Απόλλωνας Πατρών: Νίκησε Πανιώνιο στο «Πέτρος Οικονομάκης»

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στο τουρνουά «Πέτρος Οικονομάκης» ο Απόλλωνας Πατρών, κερδίζοντας με 60-44 τον Πανιώνιο.

Στην ίσως καλύτερη έως τώρα εμφάνισή τους οι «μελανόλευκοι» πήραν εξ αρχής τον έλεγχο της αναμέτρησης κι έφθασαν σε άνετη, όσο και εντυπωσιακή, επικράτηση. Οι Νεοσμυρνιώτες ήταν πολύ άστοχοι στα σουτ εντός παιδιάς, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με μόλις 14/52, ενώ είχαν και 16 λάθη. Ο αργός ρυθμός που επέβαλαν οι παίκτες του Νίκου Βετούλα οδήγησε άμεσα στο υπέρ τους 22-13, με τον Πανιώνιο σε έξι λεπτά στο δεύτερο δεκάλεπτο να έχει πετύχει μόλις ένα καλάθι, με τον Μπατή! Ένα στιγμιαίο ξέσπασμα έριξε τη διαφορά στους πέντε πόντους (24-19), αλλά ο Απόλλωνας έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με 31-23, απέναντι στο συγκρότημα του Θανάση Σκουρτόπουλου που είχε ήδη 6/20 σουτ και εννέα λάθη.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στην επανάληψη. Ο Απόλλωνας ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (33-23) και παρά τους πέντε διαδοχικούς πόντους του Γιώργου Μπόγρη (37-30) οι Πατρινοί με απανωτά τρίποντα ξέφυγαν στο 47-32 στο 28ο λεπτό. Ο Πανιώνιος, έστω και καθυστερημένα με όπλο την άμυνα και συνεχόμενους πόντους από τον Κρις Μπούκερ, έτρεξε δικό του σερί 8-0, μειώνοντας σε 49-42, αλλά δεν υπήρχε συνέχεια. Οι «μελανόλευκοι» με επί μέρους σκορ 11-2 διαμόρφωσαν το 60-44, που ήταν και το τελικό σκορ.

Δεκάλεπτα: 13-17, 23-31, 37-49, 44-60.
Πανιώνιος (Σκουρτόπουλος): Μπόγρης 7, Πέιν 4, Αθηναίου 4, Γκιμπς 2, Μίλμπουρν 2, Μπατής 6 (2), Γιάνκοβιτς, Καββαδάς 3, Παππάς 7, Ντραγκίτσεβιτς, Μπούκερ 9.
Απόλλωνας Πατρών (Βετούλας): Καπερώνης, Μακ Κόλουμ 10, Γκραντ 3 (1), Λιανός 6, Δανιήλ, Λυμπέρης 3 (1), Γκόρντον 15 (1), Ζαφείρης 5 (1), Ουόκερ 8 (2), Τέρνερ 10.

Τελικός Conference League, Ολυμπιακός - Φιορεντίνα: «Ντύθηκε» στα χρώματα του τελικού και το Θησείο
ΠΑΟΚ: Έξαλλοι πανηγυρισμοί στο Βικελίδης - Πήρε «φωτιά» η Τούμπα για το 4ο Πρωτάθλημα! (pics)
Πρωταθλητής Ελλάδας ο ΠΑΟΚ: Η τελική βαθμολογία της Super League
Άρης – ΠΑΟΚ 1-2: Πρωταθλητής Ελλάδος με θρίαμβο στην έδρα του μεγάλου αντιπάλου!