Ολυμπιακός: Μπορεί και χωρίς τον Σπανούλη

Παρά την απουσία του μεγάλου του αρχηγού, αλλά και του Έισι Λο, ο Ολυμπιακός επικράτησε και της Σιένα με 71-67 και έκανε το 2/2 στο τουρνουά της Κάλιαρι.

Η Σιένα ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και πέτυχε το πρώτο καλάθι, ωστόσο ο Ολυμπιακός από το δεύτερο λεπτό του αγώνα και έπειτα πήρε το προβάδισμα και κατάφερε να μπει στη θέση του οδηγού. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν αποτελεσματικοί στην επίθεση και αρκετά δυνατή στον αμυντικό τομέα με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με 21-17 υπέρ της ομάδας του Πειραιά. Στη συνέχεια οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και δεν επέτρεψαν στη Σιένα να αντιδράσει και να κάνει το παιχνίδι της. Η διαφορά πάντως δεν ανέβηκε σε υψηλά επίπεδα, καθώς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους Πρωταθλητές Ευρώπης να προηγούνται με 37-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοσή του και κατάφερε και πάλι να πάρει μία διαφορά ασφαλείας από τη Σιένα. Οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν τον έλεγχο του αγώνα και δεν έχασαν το προβάδισμα με αποτέλεσμα το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να τους βρει μπροστά στο σκορ με 56-48. Η Σιένα κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι στο τελευταίο δεκάλεπτο και έδειχνε πως θα μπορούσε να πάρει και τη νίκη, ωστόσο ο Κάιλ Χάινς είχε διαφορετική άποψη. Με έξι συνεχόμενους πόντους στο τελευταίο λεπτό χάρισε τη νίκη στον Ολυμπιακό με 71-67

Δεκάλεπτα: 21-17, 37-36, 56-48, 71-67
Σιένα: Κασούν 6, Μπράουν 14 (1/7τριπ), Εζέ 8, Καραρέτο 10 (1), Ράσιτς, Κανγκούρ 2, Σανικίτζε 12, Ρες, Λεχτάλερ, Τζάνινγκ 5 (1), Χάκετ 6, Μος 4.
Ολυμπιακός: Χάινς 8, Άντιτς 9 (2), Περπέρογλου 10, Ντόρσεϊ 11, Σλούκας 4, Μαυροειδής 6, Γκετσεβίτσιους 11 (2), Πρίντεζης 9 (2), Μάντζαρης, Παπανικολάου 6, Κατσίβελης 2.

Θημηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης όπως σας τη μετέφερε το Onsports…