Το βιολί του o Ολυμπιακός

Μετά την τεράστια επιτυχία στην Κωνσταντινούπολη σίγουρα η ψυχολογία του Ολυμπιακού ήταν στα ύψη, με τον Πανελλήνιο να προσπαθεί να σταθεί με αξιοπρέπεια στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν των «Ολυμπιονικών» με σκορ 79-61, έκαναν το 19 στα 19 στην Α1 και συνεχίζουν ακάθεκτοι.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση με διάθεση στην άμυνα και με καλές επιλογές στην επίθεση προηγήθηκε με 9-2 στο 3ο λεπτό.Ο Ανδρέας Γλυνιαδάκης ήταν αυτός που με 7 πόντους στα πρώτα 4 λεπτά είχε κάνει την μεγαλύτερη «ζημιά» στους φιλοξενούμενους, αφού δεν υπήρχε ψηλός στα κυβικά του για να μπορέσει να τον αντιμετωπίσει. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι Πειραιώτες να είναι μπροστά στο σκορ με 9 πόντους διαφορά (14-5 στο 5ο λεπτό). Με τρίποντο του Μιχάλη Πελεκάνου η διαφορά πήγε σε διψήφιο νούμερο, 17-7 στο 6. Η πίεση στην άμυνα συνεχιζόταν από την ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς και διαδοχικά καλάθια από τους Χαλπερίν, Γλυνιαδάκη (13 πόντοι) και Πελεκάνο έδωσαν «αέρα» 16 πόντων στους γηπεδούχους 28-12, δευτερόλεπτα πριν το τέλος της 1ης περιόδου. Σκορ δεκαλέπτου 28-14.

Ο Πανελλήνιος εκμεταλλεύτηκε κάποια λάθη των γηπεδούχων, έκανε ένα σερί 7-0 στις αρχές της 2ης περιόδου και «μάζεψε» την διαφορά, 28-21 στο 12ο λεπτό. Ο Ολυμπιακός σταμάτησε να έχει «βιαστικές» επιλογές την επίθεση προσπάθησε να τρέξει στον αιφνιδιασμό και με καλάθι του Νεστέροβιτς ξαναπήγε τη διαφορά στους 14 πόντους, 37-23 στο 15. Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου προσπαθούσε να παραμείνει κοντά στον σκορ όταν όμως οι «ερυθρόλευκοι» πατούσαν «γκάζι» έφταναν εύκολα στο καλάθι. Διαφορά 20 πόντων 46-26 στο τελευταίο λεπτό της 2ης περιόδου. Σκορ ημιχρόνου 48-28.

Σε ίδιους ρυθμούς ξεκίνησε και το 2ο ημίχρονο για τον Ολυμπιακό, με συνεχόμενα καλάθια από τον Γκόρντον η διαφορά πήγε στους 22πόντους 56-34 στο 34ο λεπτό. Ο «Ντούντα» χρησιμοποίησε και τους 12 παίκτες που είχε στην διάθεσή του αφού και ο νεαρός Κατσίβελης είχε περάσει στο παρκέ. Οι Ολυμπιονίκες με ένα μικρό σερί 5-0 μείωσαν την διαφορά στους 15, 58-43 στο 27ο . Όταν οι γηπεδούχοι έχαναν την αυτοσυγκέντρωσή τους  έκαναν λάθη τα οποία εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι και με διαδοχικά καλάθια πλησίασαν ακόμα πιο πολύ, 60-50 στο 29ο λεπτό. Ένα καλάθι από τον Παπαλουκά έκλεισε το δεκάλεπτο, σκορ 62-50.

Σίγουρα ο ρυθμός είχε πέσει με τους Πειραιώτες χωρίς να ζορίζονται ιδιαίτερα να κρατάνε μια διαφορά στους 10 πόντους, 63-53 στο 32ο λεπτό. Ο προπονητής του Ολυμπιακού σε έναν ακόμα αγώνα πρωταθλήματος μοίρασε τον χρόνο και έδωσε ανάσες σε κάποιους που ήθελαν ξεκούραση από τα συνεχή παιχνίδια σε Ελλάδα και Ευρώπη. Άλλωστε οι Πειραιώτες έχουν δύο παιχνίδια μέσα στην εβδομάδα με την Ζαλγκίρις στο ΣΕΦ για την τελευταία αγωνιστική του ΤΟΠ 16 αλλά και τον τελικό του κυπέλλου με τον Παναθηναϊκό στο Ελληνικό. Με πόντους και ασίστ του Βασίλη Σπανούλη η διαφορά πήγε ξανά στους 17 πόντους, περίπου 3 λεπτά πριν από το τέλος της αναμέτρησης. Τελικό σκορ στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας 79-61.

Δεκάλεπτα: 28-14, 48-28, 62-50, 79-61.

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 7, Νεστέροβιτς 7, Γκόρντον 9, Σπανούλης 11 (2), Πελεκάνος 8 (2), Μαυροκεφαλίδης 8, Χαλπερίν 8, Γλυνιαδάκης 13, Νίλσεν 6, Παπανικολάου 2, Έρτσεγκ, Κατσίβελης.
Πανελλήνιος (Σκουρτόπουλος): Ξανθόπουλος 11 (1), Παπαμακάριος, Μπέιλι 6, Καλαϊτζής, Κράμπενχοφτ 2, Σμιθ 6 (1), Καραθανάσης 4, Σκλάβος 6, Σκεπάνοβιτς 5 (1), Φράνσις 21.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Α' ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ
1': 4-0 Γλυνιαδάκης
2': 6-2 Παπαλουκάς
3': 9-5 Σκεπάνοβιτς
4': 11-5 Πελεκάνος
5': 14-5 Γλυνιαδάκης
6': 14-7 Ξανθόπουλος
7': 17-7 Πελεκάνος
8': 21-8 Χαλπερίν
9': 21-10 Φράνσις
10': 25-12 Γλυνιαδάκης
Τέλος Α' δεκαλέπτου: 28-14

Β' ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ
11': 28-17 Σκλάβος
12': 28-19 Μπέιλι
13': 28-21 Μπέιλι
14': 31-21 Νεστέροβιτς
15': 34-23 Μαυροκεφαλίδης
16': 37-23 Νεστέροβιτς
17': 37-25 Φράνσις
18': 40-26 Σπανούλης
19': 46-27 Καραθανάσης
Τέλος ημιχρόνου: 48-28

Γ' ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ
21': 50-30 Φράνσις
22': 52-30 Νεστέροβιτς
23': 52-32 Σμιθ
24': 54-34 Φράνσις
25': 58-36 Νίλσεν
27': 58-43 Ξανθόπουλος
28': 60-47 Φράνσις
29': 62-50 Παπαλουκάς
Τέλος Γ' δεκαλέπτου: 62-50

Δ' ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ
31': 62-53 Σμιθ
32': 63-53 Σπανούλης
34': 65-55 Ξανθόπουλος
35': 67-55 Γκόρντον
36': 70-57 Σκλάβος
37': 74-57 Χαλπερίν
38': 76-57 Χαλπερίν
39': 78-59 Καραθανάσης
Τέλος παιχνιδιού: 79-61

Η πορεία της Ολυμπιακής Φλόγας
Euroleague: Διπλά τετράδας για Ολυμπιακό, Μονακό, Μπαρτσελόνα - Τελικός για Παναθηναϊκό AKTOR
Euroleague: "Διπλό" τετράδας στο Βελιγράδι ο Ολυμπιακός
ΠΑΟΚ: Δύσκολα προλαβαίνει Παναθηναϊκό ο Μπάμπα