Νίκησε και ελπίζει ο Ηρακλής

Μέχρι και πριν από δύο αγωνιστικές ο Ηρακλής ήταν το απόλυτο φαβορί για να πέσει στην Α2.

Το μεγάλο διπλό στο «Βενετόκλειο», την προηγούμενη αγωνιστική, αναπτέρωσε τις ελπίδες του συγκροτήματος του Κρις Χουγκάζ, που όμως δεν έμεινε μόνο σε αυτό το αποτέλεσμα. Κι αυτό αποδείχθηκε περίτρανα σήμερα (26/02), στην αναμέτρηση με την Καβάλα στο Ιβανώφειο. Με νέα εξαιρετική εμφάνιση, ο «Γηραιός» έφτασε σε μία ακόμη μεγάλη νίκη, με 83-79, η οποία του επιτρέπει να συνεχίσει να ονειρεύεται πως εφτά αγωνιστικές πριν από το φινάλε της κανονικής περιόδου μπορεί να σώσει την υπόθεση της παραμονής.

Οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί από τη δεύτερη περίοδο κι έπειτα. Ύστερα από ένα αμφίρροπο πρώτο δεκάλεπτο (28-29) κατάφεραν να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα και να προηγηθούν με 56-47 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Στην τρίτη περίοδο ο Ηρακλής ανέβασε την απόδοσή του και προηγήθηκε με 66-53 στο 24’. Το συγκρότημα του Δημήτρη Πρίφτη μείωσε σε 66-60 στο 28’, αλλά μέχρι εκεί. Οι γηπεδούχοι ανέκτησαν εκ νέου τον έλεγχο του αγώνα, πήραν διαφορά 12 πόντων (73-61) στο 31’ κι έχοντας καθαρό μυαλό και σίγουρες επιλογές στην επίθεση κατάφεραν να φτάσουν σε μια τεράστια, από βαθμολογικής άποψης, νίκη. Πρώτος σκόρερ του Ηρακλή ήταν ο Πάρκερ με 30 πόντους και 4/6 τρίποντα (είχε και 11 ριμπάουντ), ενώ από τους ηττημένους ο Μιλτ Παλάσιο είχε 23π. και 7 ασίστ.

Δεκάλεπτα: 28-29, 56-47, 71-61, 83-79.
Ηρακλής
(Χουγκάζ): Πάρκερ (4), Δεμερτζής, Μαρμαρινός 11 (1), Τσαλκιτζής, Πέτροβιτς 10 (1), Δέσπος 3, Κόλεμαν 12 (2), Εϊτουταβίτσιους 8 (1).
Καβάλα (Πρίφτης): ΜακΊντος 15 (3), Παλάσιο 23 (1), Κοστόβ 1, Παπανικολάου, Στεφανίδης, Σίμονς 12, Γεωργάκης, Γιόροβιτς 3 (1), Καραποστόλου 16 (3), Αγγελόπουλος 9 (1).

Το πάθος πίσω από τη Νο1 super premium τεκίλα στον κόσμο
ΑΕΚ - Παναθηναϊκός: «Να δώσουμε ο,τι έχουμε, χωρίς να θέσουμε σε κίνδυνο την ομάδα»
Ξέφρενο πάρτι στο Μιλάνο για το 20ό πρωτάθλημα της Ίντερ (vids+pics)
Παναθηναϊκός AKTOR: Μήνυμα της ΚΑΕ με συστάσεις και... εκπλήξεις προς τον κόσμο