Ξέσπασε στο Μαρούσι

Ο Παναθηναϊκός χωρίς να δυσκολευτεί καθόλου πέρασε από το Μαρούσι με 98-57 αφήνοντας με αυτόν τον τρόπο πίσω του, την ήττα από τη Λιέτουβος.

Σημαντικότερο στοιχείο της αναμέτρησης, η επιστροφή του Κώστα Καϊμακόγλου στο κλειστό του Αγίου Θωμά, μετά από τη μετακίνησή του στους «πράσινους» από τους Αμαρουσιώτες. Άλλωστε στους «κιτρινόμαυρους» έπαιξε από το 2004 έως το 2010.

Στα αγωνιστικά, οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς είχαν αντίπαλο μόνο για τα πρώτα εννιά λεπτά του αγώνα, όταν το σκορ ήταν 16-14 υπέρ τους. Στο τελευταίο λεπτό της πρώτης περιόδου έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 8-2 και προηγήθηκαν στο 10’ με 24-16 και κάπου εκεί τελείωσαν όλα.

Η διαφορά αυξανόταν όσο κυλούσε ο χρόνος με αποτέλεσμα στο τέλος του πρώτου ημίχρονου το φωτεινό ταμπλό να δείχνει 53-28 υπέρ των πρωταθλητών Ελλάδας.

Το ματς είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα, και όλοι περίμεναν το τέλος του αγώνα, με τους οπαδούς του Παναθηναϊκού πάντως να έχουν στήσει το δικό τους πάρτι στην κερκίδα. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Δημήτρης Διαμαντίδης πήρε μόλις δέκα λεπτά συμμετοχής ούτως ώστε να είναι πανέτοιμος για τον εκτός έδρας αγώνα της Πέμπτης (03/03) με αντίπαλο τη Μάλαγα, στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής του TOP 16 της Ευρωλίγκας.

Μοναδικό «μελανό» σημείο του παιχνιδιού, ο τραυματισμός του Κροάτη σέντερ των γηπεδούχων, Ντάλιμπορ Μπάγκαριτς ο οποίος πρόλαβε να αγωνιστεί μόλις για ένα πεντάλεπτο.

Κορυφαίος του Παναθηναϊκού και του αγώνα ήταν ο Ίαν Βουγιούκας ο οποίος σταμάτησε στους 21 πόντους.

Δεκάλεπτα: 17-24, 28-53, 41-73, 57-98

Μαρούσι (Αλεξανδρής): Νοέας 2, Μπάγκαριτς 3, Ακεψιμαΐδης 11 (2), Χουέρτας 8 (2), Χαριτόπουλος 6 (2), Γκαγκαλούδης 9 (1), Κλεμέντε 15 (1), Σιαμανδούρας, Τσόντζος, Καλογιαννίδης, Καλογερόπουλος 3

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 6, Περπέρογλου 14 (2), Μπατίστ 7, Φώτσης 10, Σάτο 7, Νίκολας 14 (4), Τσαρτσαρής 6, Διαμαντίδης, Βουγιούκας 21, Καλάθης 2, Μπόγρης 4, Καϊμακόγλου 7