«Break» στον τελευταίο μικρό τελικό και 3ος ο Πανιώνιος! (photos)

Την 3η θέση της φετινής αγωνιστικής περιόδου στην Α1 Ανδρών κατέκτησε ο Πανιώνιος που επικράτησε στον 5ο μικρό τελικό του Κολοσσού στη Ρόδο με 73-63 και έκανε το 3-2!

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα και αιφνιδίασαν αρχικά την ομάδα της Ρόδου, καθώς προηγήθηκαν με 10-2, παίζοντας εξαιρετική άμυνα στα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα. Οι παίκτες του Βασίλη Φραγκιά όμως αντέδρασαν άμεσα και κατάφεραν να διασπάσουν την άμυνα του Πανιωνίου και να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, το οποίο ολοκληρώθηκε με 18-18. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και πάλι στο δεύτερο δεκάλεπτο να πάρουν το πάνω χέρι έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Τζον Ντίμπλερ, ωστόσο ο Κολοσσός δεν τα παράτησε σε κανένα σημείο και συνέχισε να παλεύει και να παραμένει κοντά στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι πάντως ήταν αυτοί που προηγήθηκαν στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 39-36.

Μάλιστα ο Πανιώνιος κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό του κατά τη διάρκεια της 3ης περιόδου και να πάρει μία διαφορά ασφαλείας, απέναντι στον Κολοσσό, ο οποίος δεν μπορούσε να βρει εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι. Στο τέλος της περιόδου, όμως, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και κατάφεραν να μειώσουν στους 5 πόντους με τον Ασημακόπουλο. Έτσι η Τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 55-50 υπέρ του Πανιωνίου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Κολοσσός ήταν αποφασισμένος να ολοκληρώσει την αντεπίθεσή του και να πάρει το προβάδισμα. Ο Πανιώνιος όμως κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος του αγώνα και επικράτησε με 73-63 κατακτώντας έτσι την 3η θέση στην Α1 Ανδρών.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 36-39, 50-55, 63-73.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Φραγκιάς): Λιακόπουλος 7, Χάτεν 7 (1), Καλαϊτζής 11, Γεωργαλλής, Ασημακόπουλος 16 (1), Μπόικιν 2, Χαρίσης 5, Τσάμης 5, Χόπσον 10 (1).
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μπαρτζώκας): Ξανθόπουλος 1, Κις 9 (1), Αθανασούλας, Ντίμπλερ 20 (3), Μπατής 5, Καββαδάς 15, Νάτζφεϊ 9 (1), Παραγιός 6, Μπάρλος 8 (1).

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης μεταξύ του Κολοσσού Ρόδου και του Πανιωνίου μέσα από το live του Onsports