Τα πλέι οφ σε αριθμούς

Οι «αιώνιοι» κυριαρχούν στους πίνακες με τα ρεκόρ των πλέι οφ του πρωταθλήματος ΕΣΑΚΕ, που διεξάγονται από την περίοδο 1992-1993.

Ο Ολυμπιακός είναι η ομάδα που έχει δώσει τους περισσότερους αγώνες, συνολικά 173, ενώ έχει πετύχει και τους περισσότερους πόντους από οποιαδήποτε άλλη (12.925). Αντίστοιχα, ο Παναθηναϊκός έχει σημειώσει τις περισσότερες νίκες, 122 στο σύνολο. Οι «πράσινοι» υπερτερούν τόσο στις εντός (88) όσο και στις εκτός έδρας (34) επιτυχίες κι έχουν, παράλληλα, σημειώσει το μεγαλύτερο εντός των τειχών σερί, με την κατάκτηση 46 διαδοχικών ροζ φύλλων - και συνεχίζουν! Η τελευταία ήττα τους σημειώθηκε την περίοδο 2002-2003, στον πρώτο αγώνα της δεύτερης φάσης των πλέι οφ, από το Περιστέρι (σκορ 82-85). Αντίθετα, Ολύμπια Λάρισας, Κολοσσός Ρόδου και Καβάλα δεν έχουν καταφέρει ακόμα να… σπάσουν το ρόδι.

Η πρώτη ομάδα που κατάφερε να περάσει τους 1.000 πόντους στα πλέι οφ του πρωταθλήματος ΕΣΑΚΕ είναι το Περιστέρι, την περίοδο 1993-1994, ενώ ο ΠΑΟΚ είναι η πρώτη ομάδα που πέρασε τους 5.000 πόντους (τη σεζόν 1998-1999, στον τρίτο αγώνα της σειράς του «μικρού» τελικού με τον Άρη). Ο Ολυμπιακός έγινε εν έτει 2008, στο δεύτερο αγώνα της πρώτης φάσης κόντρα στην ΑΕΚ, η πρώτη ομάδα που έσπασε το φράγμα των 10.000 πόντων.
Εκτός από πολυνίκης, ο Παναθηναϊκός είναι και η πρώτη ομάδα που ξεπέρασε τις 100 νίκες στα πλέι οφ. Συγκεκριμένα, έφθασε σε τριψήφιο αριθμό ροζ φύλλων στο δεύτερο αγώνα της πρώτης φάσης των πλέι οφ της περιόδου 2008-2009, με τη νίκη του με 82-78 επί του ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη. Αντίστοιχα, ο Ολυμπιακός είναι η πρώτη ομάδα που ξεπέρασε τους 100 αγώνες, ενώ ο Πανιώνιος έχει γράψει αρνητική ιστορία, καθώς χρειάστηκε 16 αγώνες για να πανηγυρίσει το πρώτο «διπλό» του! Τα κατάφερε το 1996, στη Θεσσαλονίκη επί του ΠΑΟΚ.

Το ρεκόρ παραγωγικότητας σε αγώνα πλέι οφ κατέχει το Περιστέρι με 120 πόντους σε βάρος της ΑΕΚ στον πρώτο γύρο της περιόδου 1995-1996. Μάλιστα, σε εκείνο τον αγώνα η «Ένωση» σημείωσε το δεύτερο καλύτερο ρεκόρ παραγωγικότητας σε πλέι οφ, με 118 πόντους! Το συγκεκριμένο παιχνίδι, με τους 238 πόντους που είχαν σημειωθεί, είναι και το πλέον παραγωγικό στην ιστορία του πρωταθλήματος ΕΣΑΚΕ. Αναφορικά με τη μεγαλύτερη διαφορά, σημειώθηκε στο δεύτερο γύρο της περιόδου 1998-1999, όταν ο Ολυμπιακός κέρδισε με 55 πόντους (98-43) το Μαρούσι.

Ραντεβού με την ιστορία έχουν ο ΠΑΟΚ στην Τούμπα και ο Ολυμπιακός στην Πόλη!
Elite League: Νίκες για Μίλωνα, Ηρακλή και Ψυχικό