Νίκη εξάδας για την Καβάλα!

Η Καβάλα εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την ήττα του Άρη στο Περιστέρι και σε συνδυασμό με τη νίκη της απέναντι στον Πανιώνιο με 75-68 κατέκτησε την 6η θέση του πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι είχαν σε εξαιρετική μέρα τον Χριστόφορο Στεφανίδη, ο οποίος πέτυχε 24 πόντους και πήρε το ματς μόνος του στο τέλος, ενώ σημαντική ήταν και η βοήθεια των Καραποστόλου και Πάσαλιτς που πρόσθεσαν από 18 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από την πλευρά του Πανιωνίου ξεχώρισαν οι Ντίμπλερ και Στέφεσον με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ξεκίνησε δυναμικά τον αγώνα και πήρε το προβάδισμα. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πιάσουν υψηλή απόδοση στην άμυνα με αποτέλεσμα να προηγηθούν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 17-13. Στη συνέχεια ο Πανιώνιος κατάφερε να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό και να αυξήσει τη διαφορά απέναντι στους γηπεδούχους που έδειχναν να μην μπορούν να βρουν εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι. Έτσι το πρώτο μισό του αγώνα ολοκληρώθηκε με τον Πανιώνιο να προηγείται με 35-23.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Καβάλα ξεκίνησε να κατεβάζει τη διαφορά. Οι γηπεδούχοι επέβαλαν τον δικό τους ρυθμό και βελτίωσαν την αμυντική τους εικόνα. Έτσι το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Πανιώνιο να προηγείται με 52-47, αλλά την Καβάλα να έχει βρει τον ρυθμό της. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να κατακτήσουν τελικά την 6η θέση του πρωταθλήματος, με τον Πανιώνιο να μην μπορεί να αντιδράσει. Το τελικό 75-68 έδωσε τους δύο βαθμούς την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη.

Διαιτητές: Τανατζής - Παναγιώτου - Ξενικάκης.
Τα δεκάλεπτα: 13-17, 23-35, 47-52, 75-68.
ΚΑΒΑΛΑ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 16 (2), Αγγελόπουλος, Νταμιάνοβιτς 5, Στεφανίδης 24 (1), Κοστόβ 7, Καραποστόλου 18 (4), Σύμτσακ 5 (1 τριπ., 11 ριμπ.).
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μπαρτζώκας): Ξανθόπουλος 8, Κις 7 (2), Αθανασούλας 10 (2), Στίβεσον 13 (12 ριμπ.), Ντίμπλερ 15 (3), Καββαδάς 5, Ιωάννου, Σαρικόπουλος, Νατζφέι 4, Παραγυιός 3 (1), Μπάρλος 3 (1).

Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι Τελ Αβίβ: Το ραντεβού της 12ετίας στο «κολαστήριο» του ΟΑΚΑ!