Φινάλε με νίκη για το Περιστέρι

Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ για τρία δεκάλεπτο, το Περιστέρι έκαμψε την αντίσταση του Άρη στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» νικώντας με 78-63.

Οι γηπεδούχοι είχαν σε πολύ καλή μέρα τον Γιόβοβιτς ο οποίος σταμάτησε στους 23 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του, ενώ σημαντική ήταν και η συμβολή του Χάρη Γιαννόπουλου ο οποίος πρόσθεσε άλλους 16 πόντους. Από την πλευρά της ομάδας της Θεσσαλονίκης ξεχώρισε ο Δημήτρης Τσαλδάρης, ο οποίος σταμάτησε στους 15 πόντους…

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και έδειξαν στο πρώτο δεκάλεπτο πως είναι σε καλύτερη κατάσταση. Το Περιστέρι δεν κατάφερε να περιορίσει τα ατού της ομάδας της Θεσσαλονίκης με αποτέλεσμα ο Άρης να προηγηθεί στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 25-16. Στη συνέχεια όμως το Περιστέρι αντέδρασε και επέβαλε πλήρων τον ρυθμό του. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βελτιώσουν την εικόνα τους στην άμυνα και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου να προηγηθούν με 37-34.

Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο με τους αθλητές του Άρη να μένουν από δυνάμεις (τις τελευταίες μέρες δεν είχαν προπονηθεί). Έτσι το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 50-43 και παρά την προσπάθεια της ομάδας της Θεσσαλονίκης να επιστρέψει, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να αυξάνουν τη διαφορά. Το τέλος του αγώνα βρήκε το Περιστέρι να παίρνει τη νίκη με 78-63.

Διαιτητές: Παπαπέτρου - Ταρενίδης – Κοτσίμπος.
Τα δεκάλεπτα: 16-25, 37-34, 50-43, 78-63.
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Παπαντωνίου 8, Καυκής 2, Ψαρόπουλος 7, Γιαννόπουλος 16 (2), Μανωλόπουλος 3 (1), Γιόβοβιτς 23 (2), Εντουαρντς 9, Πέτρουλας 7 (1), Μίτροβιτς, Πρέκας, Σκουλίδας 3, Παπαγιάννης.
ΑΡΗΣ (Αλεξανδρής): Μαυροειδής, Κερούς 8, Ταπούτος 7 (1), Τσαϊρέλης 4, Ντέιβις 8, Κρούσιτς, Μπόγρης 8, Μούλντροου 6, Τσαλδάρης 15 (3), Βεργίνης 7, Δήμας, Βεζένκοφ.

Δικαίωση 10 εκατομμυρίων ευρώ για τον Κριστιάνο Ρονάλντο
Αυστραλία: Εκτός κινδύνου ο 21χρονος ποδοσφαιριστής που κατέρρευσε στην προπόνηση
Super League: Ο Πορτογάλος Νογκέιρα ορίστηκε διαιτητής στο Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ
Έκτακτο Δελτίο Επιδείνωσης Καιρού: Έρχονται ισχυρές βροχές, χιόνια και πτώση της θερμοκρασίας