Πανελλήνιος για παραμονή

Μία σπουδαία νίκη πέτυχε ο Πανελλήνιος απέναντι στον Ίκαρο Καλλιθέας με 95-75 και έμεινε σε απόσταση ασφαλείας από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Το συγκρότημα του Θανάση Σκουρτόπουλου πήρε εξ αρχής το προβάδισμα και δεν άφησε την ομάδα του Ίκαρου να αντιδράσει και να μπει ξανά στο παιχνίδι. Μάλιστα ο Σάβο Τζιγκάνοβιτς στο ντεμπούτο του με τη φανέλα των φιλοξενουμένων δεν αγωνίστηκε για πολύ, καθώς πάτησε παρκέ για μόλις … λεπτά.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν να επιβάλουν τον ρυθμό τους από τα πρώτα λεπτά. Ο Ίκαρος μόνο με τον Λανς Χάρις μπορούσε να βρει λύσεις επιθετικά, αλλά ο Αμερικανός γκαρντ / φόργουορντ δεν ήταν αρκετός για να μπορέσει η ομάδα του να πάρει το πάνω χέρι. Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 24-18, ενώ στη συνέχεια η διαφορά μεγάλωσε, καθώς και οι δύο ομάδες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό. Ο Πανελλήνιος συνέχισε να έχει καλή απόδοση στον επιθετικό τομέα, ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν τα κατάφεραν καλά ούτε επιθετικά, αλλά ούτε και αμυντικά. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το ημίχρονο να ολοκληρωθεί με 50-38.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα, οι γηπεδούχοι πάτησαν παρκέ με στόχο να τελειώσουν το παιχνίδι από νωρίς. Έτσι κι έγινε! Ο Πανελλήνιος αύξησε κι άλλο τη διαφορά με το συγκρότημα του Άρη Λυκογιάννη να τα παρατάει από κάποιο σημείο και έπειτα, αφού δεν υπήρχαν ελπίδες νίκης πλέον. Η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με 74-55, ενώ το τελευταίο δεκάλεπτο απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα. Το τελικό 95-75 αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα των δύο ομάδων στο παρκέ.

Δεκάλεπτα: 24-18, 50-38, 74-55, 95-75.
Πανελλήνιος (Σκουρτόπουλος): Ξανθόπουλος 3 (1), Παπαμακάριος 13 (3), Μπέιλι 18 (2), Καλαϊτζής 6, Κράμπενχοφτ 3 (1, Σμιθ 19 (2), Καραθανάσης, Σκλάβος 2, Σκεπάνοβιτς 5, Φράνσις 21, Όστοϊτς 5, Τσακαλέρης.
Ίκαρος (Λυκογιάννης): Χάρις 25, Αγαδάκος 6 (1), Φαλέκας 1, Καράμπουλας 4, Πολυτάρχου 5 (1), Τόμπσον 10, Καλαμπόκης 8, Τζιγκάνοβιτς 3, ΜακΑλάρνι 5 (1), Κερασοβίτης 1, Πετροδημόπουλος, Κράσιτς 7 (1).