Απέδρασε από την Πυλαία!

Σπουδαία νίκη στην παράταση πήρε ο Πανιώνιος στο άδειο λόγω τιμωρίας παλατάκι επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 84-92(77-77).

Οι παίκτες του Πανιωνίου μπήκαν δυνατά στον αγώνα και στα πρώτα λεπτά κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο και πήραν κεφάλι στο σκορ.Ο ΠΑΟΚ από την άλλη ήταν κακός σε άμυνα και επίθεση γεγονός που επιβεβαιώνεται και από το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου(12-25).

Την επιθετική του αφλογιστία πλήρωσε ο ΠΑΟΚ στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ενώ στον αντίποδα η ομάδα της Νέας Σμύρνης  είχε καλά ποσοστά και κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα της στο πρώτο πεντάλεπτο. Η άμυνα ζώνης άρχισε να αποδίδει καρπούς για τον ΠΑΟΚ προς το τέλος του ημιχρόνου και παίρνοντας επιθετική ανάσα από τον Γκρέι κατάφερε να μειώσει την διαφορά (33-37).

Ο Άντερσόν που ήταν ένας από τους κορυφαίους του Πανιωνίου μπήκε ζεστός στο παρκέ μετά την ανάπαυλα και πυροβολούσε συνεχώς τον ΠΑΟΚ από τα 6.75 χαρίζοντας στην ομάδα του προβάδισμα 10 πόντων τρία λεπτά πριν λήξει το δεκάλεπτο. Η ομάδα όμως του Σούλη Μαρκόπουλου πίεσε και κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στο τέλος(55-60).

Στο τέταρτο και τελευταίο μέρος ο ΠΑΟΚ αντεπιτέθηκε και κατάφερε όχι μόνο να καλύψει την διαφορά αλλά και να πάρει για πρώτη φορά στον αγώνα το προβάδισμα(66-65).Ο Πανιώνιος όμως δεν παραιτήθηκε και ο αγώνας μετατράπηκε σε θρίλερ στα τελευταία λεπτά και οδηγήθηκε τελικά στην παράταση(77-77).

Ο Δικέφαλος του Βορρά κατέρρευσε στο έξτρα πεντάλεπτο και μην έχοντας επιθετικές λύσεις υπέκυψε τελικά στον μαχητικό Πανιώνιο που πήρε σπουδαίο «διπλό» και διατηρήθηκε σε τροχιά πλέι οφ. Κορυφαίοι για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν οι Άντερσον και Αλέξιτς που ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 21 και 22 πόντους αντίστοιχα ενώ για τον ΠΑΟΚ ξεχώρισαν οι Μάρσαλ και Γκετσέφσκι.

Δεκάλεπτα:12-25,33-37,55-60,77-77,84-93

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μάρσαλ 21(2), Αράπης, , Αποστολίδης5 (1), Δέδας 5 (1), Ντόζιερ 14, Γκρεϊ15, Γιαννακίδης 2, Καλλές 4 , Γκετσέφσκι 18 (4), Καλαμπάκας.

Πανιώνιος (Μπαρτζώκας): Άντερσον 21 (4), Άλεξιτς22 (2), Τσιάρας16 (2), Αθηναίου, Μπατής 5 (1), Γιάνκοβιτς 2, Ιωάννου, Μπάρλος11 (1), Γιαννόπουλος 1, Κόβίλ 9, Παραγιός 5(1).

Αρχίζει καριέρα προπονητή ο Φαν Πέρσι
Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ