Ηλυσιακός για παραμονή

Σπουδαία εντός έδρας νίκη κόντρα στην ΑΕΚ πανηγύρισε ο Ηλυσιακός με 75-63 και πλέον έχει τον πρώτο λόγο στην υπόθεση παραμονή.

Ματς για γερά νεύρα ήταν αυτό ανάμεσα στον Ηλυσιακό και την ΑΕΚ από το ξεκίνημά του. Ο «δικέφαλος» μπήκε δυνατά και διατήρησε ένα προβάδισμα το οποίο έφτασε μέχρι και τους πέντε πόντους (20-15), για να λήξει τελικά η πρώτη περίοδος με 21-20 υπέρ των φιλοξενούμενων, χάρη σε ένα τρίποντο, του Σάκη Καρύδα ακριβώς με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι βρήκαν τις λύσεις –κυρίως από τους Μπάξτερ και Χατζή- και πήραν το προβάδισμα, χωρίς όμως να καταφέρουν σε κανένα σημείο να ξεφύγουν, καθώς η ΑΕΚ στεκόταν όρθια, χάρη στον Ντάρκο Κοχαντάρεβιτς ο οποίος βρέθηκε σε σπουδαία ημέρα. Κάπως έτσι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους Ιλισιώτες να προηγούνται με δύο πόντους (36-34).

Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι μέχρι το 24’, όταν οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 42-42. Σε εκείνο το χρονικό σημείο ο Ηλυσιακός έκανε ένα σερί 7-0 και πήρε προβάδισμα 49-42. Η ΑΕΚ φάνει να χάνει την επαφή της με το σκορ και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 54-46, υπέρ των παικτών του Κώστα Φλεβαράκη.

Ενώ όλα έδειχναν ότι οι γηπεδούχοι είχαν πάρει μία διαφορά ασφαλείας (56-46, 31’), η «ένωση» αντέδρασε και πλησίασε σε 60-57, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, με τρίποντο του Μάκη Νικολαΐδη. Ο Ηλυσιακός όμως δεν επηρεάστηκε και ξέφυγε ξανά με 68-61, 1’22’’ πριν το τέλος για να φτάσει τελικά στη νίκη με το τελικό 75-63.

Δεκάλεπτα: 20-21, 36-34, 54-46, 75-63

Ηλυσιακός (Φλεβαράκης): Καρύδας 14 (2), Ουέμπ 3 (1), Κυρίτσης 12, Χατζής 7, Παπαντωνίου 2, Κουκουλάς 9, Τόντιτς 11, Κασελάκης, Μπάξτερ 11 (1), Γαλιώτος, Ντόουσον 6

ΑΕΚ (Κορωνιός): Καστλ 6, Κοχαντάρεβιτς 23, Νικολαΐδης 11 (1), Παπανικολάου, Χαρτ 5 (1), Ντικούδης 12 (1), Δορκοφίκης 1, Καλλινικίδης 2, Μάντιτς, Μπόιντ 3 (1)

Γιώργος Λυγγερίδης: Αγώνας μπάσκετ στη μνήμη του αστυνομικού - «Χρέος μας να τιμούμε τους ήρωές μας»
Η Μαρίνα Σάττι τραγουδά για πρώτη φορά live το «Ζάρι»
Λανσάρει το δικό του νερό ο Κριστιάνο Ρονάλντο
Conference League: Τα εισιτήρια του τελικού στην OPAP Arena - Πόσα θα πάρουν οι φιναλίστ