Εύκολο απόγευμα για τον Ίκαρο

Πραγματοποιώντας μία σπουδαία εμφάνιση ο Ίκαρος Καλλιθέας επικράτησε του ΠΑΟΚ στο κλειστό της Γλυφάδας στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Α1 Ανδρών με 82-64.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και κατάφεραν να επιβάλουν τον ρυθμό τους απέναντι στον ΠΑΟΚ που δεν μπορούσε να βρει εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι. Οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου κατάφεραν να παίξουν εξαιρετική άμυνα, ενώ παράλληλα βρήκαν τους διαδρόμους στον επιθετικό τομέα με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με 26-11. Ο Σούλης Μαρκόπουλος κάθε άλλο παρά ευχαριστημένος ήταν από την εικόνα που έδειχναν οι παίκτες του, σε αντίθεση με τον Θανάση Σκουρτόπουλο, ο οποίος έβλεπε τους παίκτες του να τα κάνουν όλα σωστά. Αποτέλεσμα ήταν ο Ίκαρος να πάει προηγούμενος στα αποδυτήρια στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 44-31.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει, ωστόσο ο Ίκαρος Καλλιθέας συνέχισε να παίζει καλά κυρίως στον επιθετικό τομέα βρίσκοντας λύσεις και διασπώντας την άμυνα της ομάδας της Θεσσαλονίκης σχετικά εύκολα. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν αν αγωνίζονται στον ίδιο ρυθμό με αποτέλεσμα το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με 59-43. Το παιχνίδι είχε χάσει πλέον το ενδιαφέρον του, καθώς το συγκρότημα του Σούλη Μαρκόπουλου δεν έδειχνε ικανό να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση. Έτσι ο Ίκαρος έφτασε σε μία άνετη νίκη απέναντι στην ομάδα της Θεσσαλονίκης επικρατώντας με 82-64.

Τα δεκάλεπτα: 26-11, 44-31, 59-43, 82-64.

Euroleague: Στην 8αδα η Μπασκόνια, "σκότωσε" την Βίρτους απ' το τρίποντο
Youth League: Πέρασε η Μίλαν και παίζει με Ολυμπιακό
Σερέλης: "Θέλουμε να κρατήσουμε την έδρα μας και να πάμε στο Βερολίνο"
Σπανούλης: "Είμαι περήφανος για τους παίκτες μου"