Σοβαρεύτηκε και κέρδισε ο Κολοσσός

Πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο,  ο Κολοσός έκαμψε σχετικά εύκολα την αντίσταση του Περιστερίου με 83-53.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο επιθετικό τομέα με τις άμυνες να μην πιάνουν καλή απόδοση. Το Περιστέρι αν και αντιμετωπίζει πολλά προβλήματα έδειξε πως θα έκανε τα πάντα για τη νίκη, με τον Κολοσσό να αιφνιδιάζεται, ωστόσο να παίρνει στη συνέχεια την κατάσταση στα χέρια του. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 21-18 υπέρ των γηπεδούχων, οι οποίοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στη συνέχεια. Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη προσπάθησαν να κάνουν το παιχνίδι τους και να επιβάλουν τον ρυθμό τους, ωστόσο ο Κολοσσός δεν το επέτρεψε αυτό και κατάφερε να προηγηθεί στο τέλος του ημιχρόνου με 39-31.

Στο δεύτεροι ημίχρονο οι γηπεδούχοι σοβαρεύτηκαν και κατάφεραν να πάρουν μία διαφορά ασφαλείας διασφαλίζοντας τη νίκη. Το Περιστέρι πέτυχε μόλις 5 πόντου στο τρίτο δεκάλεπτο σε αντίθεση με τον Κολοσσό που πέτυχε 16. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να παίξουν εξαιρετική άμυνα και έτσι η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 55-36 υπέρ των γηπεδούχων. Το Περιστέρι έμεινε από δυνάμεις στη συνέχεια και δεν κατάφερε να μειώσει τη διαφορά απέναντι στον Κολοσσό που συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο τελευταίο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να να πάρει τους δύο βαθμούς της νίκης με σκορ 83-53.

Διαιτητές: Ταβουλαρέας - Διαμάντης - Θεωνάς
Τα δεκάλεπτα: 21-18, 39-31, 55-36, 83-53.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Φραγκιάς): Λιακόπουλος 10 (2), Χάτεν 2, Καλαϊτζής 13 (3), Πάνος 10, Γεωργαλής 2, Ασημακόπουλος 8, Μπόικιν 4, Χαρίσης 7, Τσάμης 7 (1), Χόπσον 20 (1), Αυγενικός.
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Παπαντωνίου 9 (2), Καυκής 5, Ψαρόπουλος 3, Γιαννόπουλος 16 (1), Μανωλόπουλος 6 (2), Γιόβοβιτς, Εντουαρντς 11, Πέτρουλας, Μίτροβιτς 1, Πρέκας, Τσιλούλης, Παπαγιάννης 2.