«Διπλό» γοήτρου ο Ίκαρος στα Ιλίσια!

Έχοντας τον Ρομέλ Μπεκ σε εξαιρετική μέρα, ο Ίκαρος Καλλιθέας κατάφερε να φύγει με τους δύο βαθμούς της νίκης από το κλειστό των Ιλισίων επικρατώντας του Ηλυσιακού με 69-61.

Παρά την απουσία του Τζίμι Μπάξτερ πάντως, ο Ίκαρος αιφνιδίασε τους γηπεδούχους στο πρώτο δεκάλεπτο, καθώς πήραν το προβάδισμα παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ στον επιθετικό τομέα. Οι φιλοξενούμενοι, βρήκαν τις λύσεις στην επίθεση με ηγέτη τον Σάσα Βασίλιεβιτς ο οποίος πέτυχε γρήγορα 4 τρίποντα σε ισάριθμες προσπάθειες. Από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να πιάσουν την απαιτούμενη απόδοση στον αμυντικό τομέα με αποτέλεσμα ο Ίκαρος να προηγηθεί με 25-19 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στη συνέχεια η διαφορά αυξήθηκε ακόμα περισσότερο (21-31, στο 14’), με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν πως έχουν το πάνω χέρι στο παιχνίδι. Μάλιστα οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου κράτησαν το προβάδισμα μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου που ολοκληρώθηκε με 38-32.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τον ρόλο του σκόρερ στην επίθεση του Ικάρου πήρε ο Ρομέλ Μπεκ ο οποίος ήταν αρκετά εύστοχος, όπως και ο Βασίλιεβιτς του πρώτου ημιχρόνου. Έτσι ο Ίκαρος κατάφερε να διατηρήσει ένα καλό προβάδισμα απέναντι στον Ηλυσιακό που προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά δεν τα κατάφερε. Έτσι το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το συγκρότημα του Θανάση Σκουρτόπουλου να προηγείται με 52-48. Οι γηπεδούχοι πλησίασαν σε απόσταση… αναπνοής, ενώ στα μέσα του τελευταίου δεκαλέπτου κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα. Εκεί που φαινόταν όμως ότι ο Ηλυσιακός θα μπορούσε να πάρει ακόμα και το παιχνίδι, ο Ίκαρος ανέβασε ρυθμούς και πήρε και πάλι το πάνω χέρι. Έτσι το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με 69-61 για τους φιλοξενούμενους.

Διαιτητές: Τανατζής - Μάνος - Κατραχούρας
Τα δεκάλεπτα: 19-25, 32-38, 48-52,
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Φλεβαράκης): Σπανός, Παπανικολόπουλος 7 (1), Νάνα 2, Χατζής 8, Αποστολίδης 10, Τόμπσον 9 (1), Κοχαντάρεβιτς, Κασελάκης 11 (1), Γαλιώτος 5, Τσιάκος 9 (1).
ΙΚΑΡΟΣ (Σκουρτόπουλος): Σκορδίλης 1, Κουμπούρας, Τσιάρας, Βασίλιεβιτς 12 (4), Παπαργυρόπουλος, Αγαδάκος 8, Μπέινς 11, Μπεκ 21 (3), Λιούμπισιτς 14, Λαρετζάκης 2.

Παναθηναϊκός AKTOR: Να το κάνει όπως το 2009