Του χάλασε την κατοστάρα!

Τη γιορτή του Ηλυσιακού που συμπλήρωσε εκατό παιχνίδια στη μεγάλη κατηγορία χάλασε ο ΚΑΟΔ παίρνοντας το έβδομο φύλλο αγώνα σε έντεκα ματς μπροστά στο κοινό του, μετά το 94-81 επί των «κιτρινόμαυρων» στη Δράμα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές δεν ήταν άλλος από τον Τσέρανιτς ο οποίος σταμάτησε στους 24 πόντους (κατέβασε και 13 ριμπάουντ) έχοντας ως άξιο συμπαραστάτη τον Κακαρούδη που πρόσθεσε άλλους 22, ενώ για τους φιλοξενούμενους που δύσκολα θα καταφέρουν να πάρουν μία θέση στα play off προσπάθησαν Αποστολίδης (14 π.) και Κασελάκης (12).

Οι παίκτες του Γιώργου Καλαφατάκη είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης στο πρώτο ημίχρονο όπου βρέθηκαν να προηγούνται ακόμα και με δέκα πόντους (41-38 στο 18΄), ωστόσο ο Ηλυσιακός ψαλίδισε τη διαφορά χάρις στην ευστοχία του έξω από τη γραμμή του τριπόντου, κλείνοντας το δεύτερο δεκάλεπτό στο -4 (42-38).

Οι φιλοξενούμενοι, μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου μπήκαν με διάθεση να ολοκληρώσουν την ανατροπή (45-45 στο 23΄), ωστόσο ο ΚΑΟΔ με ένα σερί 9-0 «εκτόξευσε» τη διαφορά στους 14 πόντους (63-49 στο 28΄), πριν κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο στο 72-61.

Οι παίκτες του Κώστα Φλεβαράκη ωστόσο, όχι μόνο δεν πέταξαν λευκή πετσέτα, αλλά «σφίγγοντας» την άμυνα τους με πρωταγωνιστές τους Κασελάκη και Τόμπσον (12-5 επί μέρους σκορ) μείωσαν σε 77-73 στο 34΄.

Με τρίποντο του Χατζή τριάμισι λεπτά πριν το τέλος, η διαφορά μειώθηκε ακόμα περισσότερο (81-78), όμως ο Τσέρανιτς πήρε και πάλι το όπλο του και με πέντε συνεχόμενους πόντους έδωσε ξανά προβάδισμα οκτώ πόντων στον ΚΑΟΔ δύο λεπτά πριν τη λήξη. Σαν να μην έφθανε αυτό, οι φιλοξενούμενοι από εκείνο το σημείο και έπειτα έβλεπαν το καλάθι με… μάτι βελόνας, επιτρέποντας στους Δραμινούς να τρέξουν ένα σερί 11-0 και να πανηγυρίσουν μια δίκαιη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 42-38, 72-61, 94-81.

ΚΑΟΔ: Χαντ 7, Καρύδας 12 (3), Χαραλαμπίδης 17 (2), Αθηναίαου 2, Ιωακειμίδης, Μίτσελ 6, Τσούμας, Κιτσούλης, Τσέρανιτς 24, Ζάρας 4, Μπάβτσιτς, Κακαρούδης 22 (1).

Ηλυσιακός: Σπανός, Ματαλών, Παπανικολόπουλος 4, Στεφάνοφ 3 (1), Χατζής 13 (2), Αποστολίδης 14 (2), Τόμπσον 12 (2), Κοχαντάρεβιτς 10, Κασελάκης 12, Τσαπρούνης, Γαλιώτος 1, Τσιάκος 12 (1).

Γήπεδο: «Δημήτρης Κραχτίδης»
Διαιτητές: Γκούμας, Δεσλής, Τζαφλέρης

Βόλεϊ Γυναικών: Ψυχωμένος Παναθηναϊκός έκανε το 2-2
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Οι ενδεκάδες του ντέρμπι της Super League - Βασικός ο Αραούχο, εκτός o Μπερνάρ
Λαμία-ΠΑΟΚ 1-1: Πισωγύρισμα και ο τίτλος απομακρύνεται
Ιστιοπλοΐα: Διεκδικούν πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες οι Β. Κοκκαλάνης, Λ. Τσορτανίδης