Φουλάρει για 3η θέση ο Κολοσσός

Συντάκτης: Οnsports Team Δημοσίευση: Τετάρτη, 14 Μαρτίου 2012 18.52

Επιστροφή στις νίκες για τον Κολοσσό Ρόδου που νίκησε στο Βενετόκλειο το Μαρούσι με 86-62 και σε συνδυασμό με την ήττα του ΑΓΟΡ από τον Παναθηναϊκό, βαδίζει ολοταχώς για την τρίτη θέση της κανονικής περιόδου.

Η ομάδα της Ρόδου έχει φτάσει τις 15 νίκες σε 21 αγώνες στην φετινή σεζόν, επίτευγμα που αποτελεί ρεκόρ για επαρχιακή ομάδα στην Α1 κατηγορία.

Ηγέτης της ροδίτικης ομάδας ο Πάνος που πέτυχε 16 πόντους και «συνοδοιπόρος» του ο Χόπσον με 14. Ο επιθετικός οίστρος του Νικολαϊδη και οι 22 πόντοι που πέτυχε δεν ήταν αρκετοί για το Μαρούσι.

Ο Κολοσσός ήταν καταιγιστικός και προηγήθηκε με 12-2 στο 4ο λεπτό. Το Μαρούσι μείωσε στο καλάθι (13-11), αλλά με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι ξέφυγαν ξανά με 11 πόντους (29-18). Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Κολοσσός εξακολουθούσε να διατηρεί το προβάδισμα (32-20 στο 15’) και πήγε στ’ αποδυτήρια με 19 πόντους διαφορά (44-27).

Στο δεύτερο ημίχρονο διεύρυνε τη διαφορά (58-36 στο 26’) και ουσιαστικά «κλείδωσε» τη νίκη. Το 67-44 στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου και το τελικό 86-62 απλά επιβεβαίωσαν την ανωτερότητα της ροδίτικης ομάδας.

Τα δεκάλεπτα: 29-18, 46-27, 67-44, 86-62

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Βασίλης Φραγκιάς): Λιακόπουλος 8 (1), Χάτεν 5, Καλαϊτζής, Πάνος 16, Γεωργαλής 5(1), Ασημακόπουλος 12, Μπόικιν 11, Τσάμης 7 (1), Χόπσον 14(1), Κομποδιέτας 4, Δανάς, Αυγενικός 4.

ΜΑΡΟΥΣΙ (Νίκος Λινάρδος): Σακελλαρίου 7, Νικολαϊδης 22 (1), Ακεψεμαϊδης 16(1), Κανονίδης 5, Τσόντζος 2, Αλεξίου, Καλογιάννης 1, Αγραβάνης 9 (1).