Ρέθυμνο για τετράδα!

Πραγματοποιώντας μία σπουδαία εμφάνιση, το Ρέθυμνο έκανε ένα σπουδαίο «διπλό» στο κλειστό της Νέας Σμύρνης απέναντι στον Πανιώνιο επικρατώντας με 77-76.

Οι νικητές είχαν σε πολύ καλή μέρα τους Κρίστμας (19 πόντους), Ράιτ (19 πόντους) και Λάτοβιτς (18 πόντους) και έβαλαν με αυτός τον τρόπο πλώρη για την πρώτη τετράδα του βαθμολογικού πίνακα. Στην τελευταία επίθεση του Πανιωνίου, ο Μάριος Μπατής δεν κατάφερε να βρει σουτ με καλές προϋποθέσεις με αποτέλεσμα να πετάξει απλά την μπάλα και να αστοχήσει.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ξεκινήσουν δυνατά το παιχνίδι, θέλοντας να πάρουν ένα προβάδισμα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ήταν αποφασισμένοι να κάνουν το καλύτερο δυνατό, προκειμένου να φύγουν με το «διπλό» από το κλειστό της οδού Αρτάκης. Οι άμυνες των δύο ομάδων δεν ήταν καλές στην πρώτη περίοδο, με τον Πανιώνιο πάντως να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα με 21-19. Στη συνέχεια οι παίκτες του Στέργιου Κουφού βελτίωσαν την εικόνα τους, κυρίως στο αμυντικό κομμάτι. Αυτός είχε ως αποτέλεσμα να πάρουν το προβάδισμα και να επιβάλουν τον ρυθμό τους δημιουργώντας αρκετά προβλήματα στο συγκρότημα του Γιώργου Μπαρτζώκα. Έτσι το πρώτο μισό του αγώνα, ολοκληρώθηκε με την ομάδα της Κρήτης να προηγείται με 39-36.

Μάλιστα με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να ανεβάζουν ταχύτητα και την απόδοσή τους στο αμυντικό κομμάτι. Οι Κτητικοί έβρησκαν παράλληλα και τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, με αποτέλεσμα η διαφορά του ημιχρόνου να αυξηθεί μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου, το οποίο ολοκληρώθηκε με 56-49 υπέρ της ομάδας του Στέργιου Κουφού. Στην τελευταία περίοδο, ο Πανιώνιος έκανε την αντεπίθεσή του και κατάφερε να μπει και πάλι στο κόλπο της νίκης. Οι Ντίμπλερ και Γιάνκοβιτς ανέβασαν τον ρυθμό τους και η ομάδα της Νέας Σμύρνης πέρασε μπροστά με έναν πόντο δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και κατάφεραν να πάρουν τελικά τη νίκη με 77-76.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 36-39, 49-56, 76-77.

«Κόκκινη τρέλα» για τον Ολυμπιακό: Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων
Παναθηναϊκός AKTOR: Μόνιμη γιορτή στο ΟΑΚΑ, επέστρεψαν τα παιδικά χαμόγελα!
Formula 1: «Αφεντικό» στο πρώτο Sprint ο Φερστάπεν! - Η ώρα και το κανάλι του αγώνα στην Κίνα
NBA: Οι Πέλικανς απέκλεισαν τους Κινγκς του Βεζένκοφ – Τα ζευγάρια των playoffs