Πρώτη νίκη για το Μαρούσι!

Την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε το ήδη υποβιβασμένο Μαρούσι, αφού επικράτησε εκτός έδρας του Περιστερίου με 52-58.

Το Περιστέρι μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκε στο  με 6-0 στο τρίτο λεπτό της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα στην μεγαλύτερη διάρκεια του δεκαλέπτου αλλά το Μαρούσι κατάφερε να μειώσει και να τελειώσει το δεκάλεπτο στο -2 (17-15).

Η δεύτερη περίοδος ανήκε αποκλειστικά στην ομάδα του Νίκου Λινάρδου. Αφού ισοφάρισε σε 17-17, πήρε... μπρος και με μπροστάρηδες τους Νικολαΐδη και Σακελλαρίου πήρε, με την λήξη του ημιχρόνου, διαφορά 10 πόντων (23-33).

Στην επανάληψη το Μαρούσι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με το Περιστέρι να μην μπορεί να καλύψει την διαφορά της τρίτης περιόδου. Στο 23΄το σκορ ήταν 29-39 και οι γηπεδούχοι έδειχναν να μην έχουν λύσεις στην επίθεση.  Το Μαρούσι τελείωσε μάλιστα την τρίτη περίοδο στο +12 (37-49).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το Περιστέρι με ένα σερί 7-0 μείωσε την διαφορά στους 5 πόντους (44-49) αλλά η ομάδα του Αμαρουσίου φάνηκε να το θέλει περισσότερο και παρά το γεγονός πως το Περιστέρι μείωσε σε 52-55 45" πριν από την λήξη, η ομάδα του Νίκου Λινάρδου ήταν αυτή που πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Παπαντωνίου 3, Καυκής 7(1), Ψαρόπουλος 5, Γιαννόπουλος 11(1), Μανωλόπουλος 4, Γιόβοβιτς 9(1), Έντουαρντς 13, Τσιλούλης.

Μαρούσι (Λινάρδος): Σακελλαρίου 8, Δμερτζής 9, Νικολαϊδης 16(4), Ακεψεμαϊδης 11, Παπαφλοράτος, Φασιανός, Κανονίδης 14(3), Τσόντζος, Μανδαλβάνος, Αλεξίου, Καλογιάννης, Αγραβάνης.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 23-33, 37-49, 52-58

Ρέντη: Διάλογος-σοκ ανήλικων συλληφθέντων - Καμαρώνει που τον περιμένουν στις φυλακές Αυλώνα!
Euroleague: «Καταιγίδα» η Ρεάλ, εύκολα το 1-0! – Highlights και τηλεοπτικό πρόγραμμα
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: «Μπλόκο» της ΕΛΑΣ στη συγκέντρωση φίλων της «Ένωσης» στο ξενοδοχείο της ομάδας!
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Ο Τερίμ θα περιμένει τον Μπερνάρ μέχρι την τελευταία στιγμή