«Καθάρισε» ο Λιακόπουλος για τον Κολοσσό

Έχοντας τον Νίκο Λιακόπουλο σε εξαιρετική ημέρα, ο Κολοσσός επικράτησε στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Α1 Ανδρών του Ηλυσιακού με 64-48 και παρέμεινε στα υψηλά πατώματα της βαθμολογίας.

Ο Έλληνας πλέι μέικερ σταμάτησε στους 21 πόντους και ήταν η κύρια επιθετική αιχμή της ομάδας του Βασίλη Φραγκιά που ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και πήρε εξ αρχής ένα προβάδισμα απέναντι στην ομάδα των Ιλισίων. Μάλιστα το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 20-12 με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να βρουν εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι, ενώ και στον αμυντικό τομέα δεν τα κατάφεραν όπως θα ήθελαν. Στη συνέχεια όμως οι παίκτες του Κώστα Φλεβαράκη, κατάφεραν να βελτιώσουν την εικόνα τους σε άμυνα και επίθεση και να μειώσουν τη διαφορά. Ο Κολοσσός δεν μπόρεσε να συνεχίσει από την πλευρά του στον ίδιο ρυθμό, ωστόσο δεν έχασε το προβάδισμα με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να τον βρίσκει μπροστά στο σκορ με 35-32.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους και πήραν τα πάνω χέρι. Η άμυνα του Ηλυσιακού δεν μπόρεσε να σταματήσει τον Νίκο Λιακόπουλο, ο οποίος έκανε ότι ήθελε στο επιθετικό κομμάτι του Κολοσσού με αποτέλεσμα η ομάδα του Βασίλη Φραγκιά να πάρει μία διαφορά δέκα πόντων στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με 54-44. Στην τελευταία περίοδο, ο Ηλυσιακός προσπάθησε να μπει και πάλι στο… κόλπο της νίκης, ωστόσο ο Κολοσσός δεν το επέτρεψε, καθώς συνέχισε να παίζει πολύ καλή άμυνα. Έτσι οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν τους δύο βαθμούς της νίκης επικρατώντας της αθηναϊκής ομάδας με 64-48 και παρέμειναν στις υψηλές θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Διατητές: Αναστόπουλος - Σώμος - Νικολούλης.
Τα δεκάλεπτα: 20-12, 35-32, 54-44, 64-48.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Φραγκιάς): Λιακόπουλος 21 (3), Χάτεν 2, Πάνος 9, Γεωργαλής, Ασημακόπουλος 3 (1), Μπόικιν 6 (2), Χαρίσης 7, Τσάμης 7 (1), Χόπσον 7, Κομποδιέτας 2, Αυγενικός.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Φλεβαράκης): Σπανός, Ματαλόν, Παπανικολόπουλος 2, Στεφάνοφ 6 (2), Νάνα 9 (1), Χατζής 6, Αποστολίδης, Τόμπσον 4, Κοχαντάρεβιτς 8, Κασελάκης 9 (1), Γαλιώτος 2, Τσιάκος 2.

Γιάννης Αντετοκούνμπο: Παντρεύεται στην Ελλάδα το καλοκαίρι - Πού θα γίνει ο γάμος (vid)
Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Με 1.600 φιλάθλους οι Άγγλοι στο «Γ. Καραϊκάκης»
Ο Γουόρνικ δικαιώνει Παναθηναϊκό και Αταμάν για τα σοβαρά διαιτητικά λάθη στο Game1 με τη Μακάμπι
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι και τη Μαρία Σάκκαρη