Σοβαρά και άνετα ο Πανιώνιος

Ο σοβαρός Πανιώνιος δεν συνάντησε την παραμικρή δυσκολία να κάμψει την αντίσταση του Αμαρουσίου, με 97-57, στη Νέα Σμύρνη.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να φανούν ανταγωνιστικοί σε κανένα σημείο της αναμέτρησης, παίρνοντας εξ αρχής τον έλεγχο και «καθαρίζοντας» από το πρώτο δεκάλεπτο την κατάκτηση του ροζ φύλλου. Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Τζον Ντίμπλερ με 22 πόντους, ενώ είχε ακόμα 11 ριμπάουντ, και άξιο συμπαραστάτη το Ζήση Σαρικόπουλο, ο οποίος τελείωσε με 17 πόντους και 5 ριμπάουντ σε 14 λεπτά συμμετοχής. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν στη διάθεσή τους τούς τραυματίες Στίβεσον, Γιάνκοβιτς και Μπάρλο, είχαν όμως όρεξη. Οι παίκτες του Νίκου Λινάρδου, από την πλευρά τους, δεν κατάφεραν σήμερα (15/02) να κοντράρουν τον αντίπαλό τους, με το Νέστορα Κόμματο να μένει στους 14 πόντους.

Ο αγώνας δεν αντέχει κριτικής. Από το 5’ ο Πανιώνιος είχε «χτίσει» διαφορά ασφαλείας 8 πόντων (16-8), την οποία αύξησε με το πέρασμα της ώρας (23-13 στο 10’, 39-22 στο 18’, 46-24 στο ημίχρονο), παρά τα πειράματα από πλευράς Αμαρουσίου, κυρίως με αλλαγές στην άμυνα ζώνης. Το σκηνικό δεν διαφοροποιήθηκε στην επανάληψη, με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν με την ίδια συνέπεια.

Με τον Ντίμπλερ να αποτελεί σταθερή λύση από την περιφέρεια (6/7 τρίποντα) και συνέπεια στην άμυνα, οι Νεοσμυρνιώτες διατήρησαν σταθερά την πρωτοπορία στο σκορ σε πολύ υψηλά επίπεδα (59-37 στο 26’, 76-46 στο 30’) κι έδωσαν την ευκαιρία στον προπονητή τους να ρίξει στο παρκέ παίκτες που δεν έχουν σημαντικό χρόνο συμμετοχής έως τώρα στο πρωτάθλημα. Δύο διαδοχικά τρίποντα του Μπατή έφεραν τη διαφορά στο +29 (77-48), με τους παίκτες του Αμαρουσίου απλώς να παρακολουθούν την εξέλιξη του αγώνα, ανήμποροι να αντιδράσουν. Το κάρφωμα του Σαρικόπουλου έδωσε στη διαφορά τη μεγαλύτερη τιμή της (+42, 97-55), με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται από λέι απ του Καλογιαννίδη.

Διαιτητές: Γκούμας, Παναγιώτου, Μαλανδρής.
Δεκάλεπτα: 23-13, 46-24, 67-46, 97-57.
Πανιώνιος (Μπαρτζώκας): Ξανθόπουλος 4, Κις 8 (2), Αθανασούλας 3 (1), Ντίμπλερ 22 (6), Μπατής 16 (2), Καββαδάς 10, Ιωάννου 4, Σαρικόπουλος 17, Νάτζφεϊ 8 (2), Μπόισα 4, Παραγυιός 1.
Μαρούσι (Λινάρδος): Σακελλαρίου 2, Δεμερτζής 4, Νικολαΐδης 2, Ακεψιμαΐδης 9 (1), Γκαγκαλούδης 16 (10 ασίστ), Φασιανός, Τσόντζος 2, Κόμματος 14 (1), Μανταλβάνος, Αλεξίου 2, Καλογιαννίδης 4, Αγραβάνης 2.