Απέδρασε με το «διπλό» από τα Ιλίσια ο ΑΓΟΡ

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, το Ρέθυμνο κατάφερε να επικρατήσει εκτός έδρας του Ηλυσιακού με 71-67 κατακτώντας τους δύο βαθμούς της νίκης.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εξαιρετικά το παιχνίδι, κυρίως στον αμυντικό τομέα, αλλά και στον επιθετικό με τον Νάνα να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση. Το συγκρότημα του Κώστα Φλεβαράκη κατάφερε να πάρει το προβάδισμα και μάλιστα μια καλή διαφορά 7 πόντων, καθώς η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 20-13 υπέρ των γηπεδούχων. Η αντίδραση της ομάδας της Κρήτης ήταν άμεση πάντως με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, καθώς το συγκρότημα του Στέργιου Κουφού βρήκε τους διαδρόμους στον επιθετικό τομέα. Έτσι η διαφορά μειώθηκε στο ελάχιστο, ενώ μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, το Ρέθυμνο κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ με 37-35.

Οι γηπεδούχοι όμως αντέδρασαν και πάλι και κατάφεραν να πάρουν και πάλι το προβάδισμα. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να επιβάλουν τον δικό τους ρυθμό, ενώ καμία από τις δύο δεν μπορούσε να πάρει κάποια μικρή διαφορά ενόψει της συνέχειας του αγώνα. Έτσι ο Ηλυσιακός έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενος στο σκορ με 52-51. Στην τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πάρουν μια μικρή διαφορά, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κρατηθούν κοντά στο σκορ και να διεκδικήσουν τη νίκη μέχρι το τέλος. Μάλιστα, στο τέλος κατάφεραν να πάρουν και το μεγάλο «διπλό» με 71-67.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 35-37, 52-51, 67-71.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Φλεβαράκης): Σπανός, 4 Ματαλόν 2, Παπανικολόπουλος 13 (1), Στεφάνοφ, Νάνα 22 (3), Χατζής 10 (1), Αποστολίδης 1, Τόμπσον 4, Κοχαντάρεβιτς 8, Κασελάκης, Τσαπρούνης, Τσιάκος 3 (1).
ΑΓΟΡ (Κουφός): Κρίστμας 11, Κούμουλος, Παπανικολάου 15 (3), Ράιτ 16 (1), Τσόχλας 2, Καλλινικίδης 1, Λάτοβιτς 12 (1), Πέτγουεϊ 7 (1), Δέδας 7 (2), Κατσαρές.

Πόλο: Διπλή πρόκριση για τον Υδραϊκό
Ρέντη: Διάλογος-σοκ ανήλικων συλληφθέντων - Καμαρώνει που τον περιμένουν στις φυλακές Αυλώνα!
Euroleague: «Καταιγίδα» η Ρεάλ, εύκολα το 1-0! – Highlights και τηλεοπτικό πρόγραμμα
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: «Μπλόκο» της ΕΛΑΣ στη συγκέντρωση φίλων της «Ένωσης» στο ξενοδοχείο της ομάδας!