Εύκολα τον Άρη ο Ίκαρος!

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερες δυσκολίες, ο Ίκαρος Καλλιθέας επικράτησε του Άρη στο κλειστό της Γλυφάδας με 69-54.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα παίζοντας παράλληλα εξαιρετική άμυνα. Το συγκρότημα του Θανάση Σκουρτόπουλου εξουδετέρωσε τα ατού της ομάδας της Θεσσαλονίκης και επιθετικά κατάφερε με τους Τσιάρα και Μπέινς να πετύχει κάποια εύκολα καλάθια. Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 16-9, με τον Βαγγέλη Αλεξανδρή να έχει παράπονα από τους παίκτες του στην επιθετική λειτουργία. Στη συνέχεια ο Άρης προσπάθησε να αντιδράσει, ωστόσο ο Ίκαρος δεν επέτρεψε να πλησιάσει στο σκορ και κράτησε τη διαφορά των 7 πόντων μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο ολοκληρώθηκε με 32-25.

Οι Ταπούτος και Μάλντροου, προσπάθησαν για λογαριασμό της ομάδας της Θεσσαλονίκης, ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν είχαν πρόβλημα στο να παραμείνουν μπροστά στο σκορ. Μάλιστα η διαφορά άρχισε να μεγαλώνει για τον Ίκαρο Καλλιθέας που έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενο στο σκορ με 49-40. Στην τελευταία περίοδο ο Άρης δεν κατάφερε να κάνει την αντεπίθεσή του, καθώς ο Ίκαρος επέβαλε πλήρως τον ρυθμό του και κατάφερε να επικρατήσει με 69-54, κατακτώντας τους δύο βαθμούς της νίκης.

Τα δεκάλεπτα: 16-9, 32-25, 49-40, 69-54.
ΙΚΑΡΟΣ (Σκουρτόπουλος): Σκορδίλης 5, Μπάξτερ 11 (1), Κουμπούρας 2, Πολυτάρχου 2, Τσιάρας 17 (3), Βασίλιεβιτς 4 (1), Μπέινς 20, Μπεκ 6, Λιούμπισιτς 2.
ΑΡΗΣ (Αλεξανδρής): Μαυραειδής, Κερούς, Ταπούτος 13 (1), Τσαϊρέλης 2, Ντέιβις 6 (1), Κρούσιτς 3, Μποχωρίδης, Μπόγρης 8, Μούλντροου 13, Βεργίνης 9, Δήμας, Βεζένκοφ.

Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ